Kağıt Prototip - İsmail KIRBAŞ ile Web Sitesi Tasarımı
İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa]
 Site Haritası 
 
Site Map
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | Makaleler | Web Sitesi? | Kağıt Prototip

Diğer Yazılar
Tasarım Üzerine
Hazırlama Teknikleri
Niçin Web Sitesi ?
Sitenizin Yapması Gereken 10 Şey
Web Site Piramidi
İnsanlar web sayfalarını nasıl inceliyor?
Web Tasarımında Yardımcı 15 Web Sitesi
Web Standartları Üzerine
Web Tasarım Rehberi
Çürük Web Tasarımcı
Google SandBox
İnternet Sayfası Yapıları
Çürük Müşteri


E-posta Gönderin Yorum Yazın
Güvenlik Kodu:7018Güvenlik Kodu:7018Güvenlik Kodu:7018Güvenlik Kodu:7018
En Son Okunan 10 Makale
 1. Yüksek Lisans Çalışmaları
 2. Sınav
 3. Web Sitesi?
 4. İçerik Yönetimi
 5. Kısa Bilgiler Örnekler
 6. XHTML
 7. Kurabiye Hırsızı
 8. Renklerin Dili - Mavi
 9. Koç kimdir, katma değeri nedir?
 10. Sitenizin Yapması Gereken 10 Şey
 
Kağıt Prototip>
Yazı Tipi KüçültYazı Tipi BüyütAna SayfaYazıcıdan ÇıkarPDF Belgesi Olarak GörüntüleFavorilerime EkleArkadaşıma Tavsiye EdeceğimRTF (Word Dokümanı) olarak görüntüle

Tasarım, bilgisayarınızı kapattığınız anda baslar. Tasarım, bilgisayar kapalı iken şekillenir, fikirler paylaşılır. Peki bu fikirlerin, müşteriye iletilmesi nasıl olmalıdır? İste bu aşamada, kağıt-kalem devreye girmeli. Kağıt prototip sayesinde, tasarım hakkındaki fikirleriniz konusunda, zaman ve para gerektirici araçlara dokunmadan müşteri ve kullanıcıdan geribildirim alabilir, olası kullanılabilirlik hatalarını ortaya çıkarabilir, müşteri ve kullanıcı, tasarım aşamasının bir parçası yaparak, ileride “ben bunu istememiştim” gibi gereksiz diyalogları önleyebilirsiniz. Kağıt prototipler sayesinde, projenin uygulama aşamasında çıkabilecek ve giderilmesi zaman ve para gerektirecek birçok sorunu, en ucuz şekilde düzeltebilirsiniz.

Tipik bir kagit prototip orneginin resmi

 

Yararları

Tasarım aşamasında kağıt prototipi kullanmanın daha birçok avantajı var:

 • Fikirlerinize, kağıt üzerinde hayat vererek, müşteri, kullanıcı ve takım arkadaşlarınız tarafindan daha iyi anlaşılmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın bir resim, binlerce kelimeye bedeldir.
 • Müşteri ve kullanıcıyı, tasarım aşamasına dahil etmeyi hem kolay kılar hem de ucuzlaştırır. Böylece fikirlerinizi müşterinize “satmanız” kolaylaşır.
 • Kullanılabilirlik hatalarını, projenin başında görmenizi sağlayarak, projenin son seklinin, bu hatalardan arınmasını sağlar
 • Başkalarının fikirlerini proje içine sokmak kolaylaşır. Hiçbir kod yazmadan ya da ekstra zaman harcamadan, projenin gereksinimleri, proje daha kağıt üzerindeyken toplanabilir.
 • Ucuz ve hızlı tasarım araçları olması, projeye hem zaman hem de para tasarrufu sağlar.
 • Browser ve teknolojiden bağımsız çalıştığı için, kullanıcıların yalnızca fonksiyonlara kendilerini odaklanmasi sağlanabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaptıklarınız kağıt üzerinde olduğundan, browser ve kodlamanın getirebileceği hataları bulmak imkansızdır.

 • Bazı kullanıcılar, kağıt ve browser üzerinde farklı davranabilirler. Bu nedenle, kağıt üzerinde kullanılabilirlik testleri yapıldığında, bunun kağıt prototip olduğunu iyi açıklamak gerekir.
 • Detaya girilmemeli, yalnızca yapmanız gereken kadar yapılmalıdır. Örneğin Hollywood filmlerindeki setlerde, bir binanın yalnızca film içinde görünecek cephesini inşa edip, iç ve arka detayları inşa etmemeleri, film yapımcılarına hem zaman hem de para tasarrufu sağlamaktadır. Kağıt prototipi yapmanızdaki amacı tespit edip, yalnızca bu amacı gerçekleştirebilecek kadar çizim yapmanızı tavsiye ederim.

Peki Nasıl Yapılıyor Bu Is?

Birçok değişik yöntemi uygulayabilirsiniz kağıt prototip uygulamasında. En bariz ve kolayı kağıt üzerinde çizim yapmak. Bu çizimlerde amaç, fonksiyonu gösterebilmektir. Resim, yazı ve düğmeleri değil. Fakat kağıt yönteminde, kullanıcı testleri yaparken, kullanıcıların, parmaklarını fare tuşu gibi kullanması, sizin kağıtları değiştirmeniz ve bunu gibi daha birçok neden, kağıt üzerindeki prototip uygulamasını zorlaştırabilir.

Diğer bir metot ise, Macromedia Dreamweaver ya da Microsoft Visio gibi programları kullanarak, prototip üretmektir fakat bu tip prototipler içindeki elementlerin kusursuzluğu, müşteri ve kullanıcıda, son urunun, prototipe benzediği inancını uyandırabilir ki bu, kullanıcı testlerini ve fikir alışverişini zedeleyebilecektir.

DENIM programinin ekran goruntusu

Benim en çok beğendiğim ve size şiddetle tavsiye edeceğim yöntem ise, DENIM adli, kağıt prototip üreten acık kodlu bir programı kullanmanız. DENIM, size birçok konuda yardımcı oluyor. Öncellikle, sitenizin haritasını oluşturuyorsunuz. Bu harita içindeki değişik sayfaları birbirine linkleşebiliyorsunuz. Daha sonra ise, istediğiniz sayfayı istediğiniz gibi tasarlayıp, istediğiniz görsel elementleri sayfa içine yerleştirebiliyorsunuz. İşin en güzel kısmı ise, bütün bu görsel elementlerin, sanki kalemle çizilmiş gibi durması ve böylece, kullanıcıda ve müşteride, son urunun bu şekilde olmadığı güveninin yaratması. DENIM’in başka bir özelliği ise, çizdiklerinizi yazdırıcıda yazdırıp, müşterinize gösterebileceğiniz gibi, ayni zamanda, müşterinin bilgisayar basında, gerçek fare kullanarak, fonksiyonları test etmesinde sağlayabilirsiniz.

Bir sonraki projenizde DENIM’e ve kağıt prototipine bir şans verin. Size büyük yardımları olacak.

Unutmayın, eğer bir projeyi kağıt üzerinde calistiramiyorsaniz, milyon dolarda harcasanız, bu projeyi ne müşterinin ne de kullanıcının browserinde çalıştıramazsınız.Not: Yazılar konusundaki yorumlarınız için lütfen Yorum Yazın bölümümüzü kullanın.

Yazar : Mehmet Dogan
Son Güncelleme : 01 Şubat 2006, Çarşamba
Sayfa Sürümü : 1
Okunma Adedi : 9,004
Son Okunma : 2018-02-21 11:49:59
Kaynaklar : http://www.unbf.ca/altiustu/arsiv/2005/08/arac_kutusu_ale_3.php

İnsanlar web sayfalarını nasıl inceliyor?Kağıt Prototip Web Tasarımında Yardımcı 15 Web Sitesi
© [Site Haritası]
| Makaleler | Seyir Defteri | Kaynaklar | İndirin | İletişim |

RSS dosyasını görmek için tıklayınız. RSS dosyasını görmek için tıklayınız.XML versiyonu için tıklayınız WAP versiyonu için tıklayınız Bu site DyNA İçerik Yönetim Sistemi üzerinde çalışmaktadır.
İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa
ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap
  Sitemizde 6 kişi çevirimiçi | Bugün =109 | Dün =166 | Bu Ay=3,746 | Günlük En Fazla=1,109 tekil ziyaretçi