IDN (Türkçe Alan Adı) Nedir? - İsmail KIRBAŞ ile Web Sitesi Tasarımı
İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa]
 Site Haritası 
 
Site Map
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | Makaleler | İnternetten | IDN (Türkçe Alan Adı) Nedir?

Diğer Yazılar
Dr. Hakkı Öcal
Genç BT 'cilere İş Hayatı Öncesinde Öneriler
Temel Güvenlik Önlemleri
Internette Görsel Kirlenme
Casus Yazılımlar
Dot.Com BOMB
Webden Sunum Yapmak
İnternet Nedir? (Tarihçe)
FTP Nedir Nasıl Yapılır
Bilgisayar Donanımı
Uzaktan Masaüstüne Erişmek
Freelance Olmak
Bilgi Teknoloji Sertifikaları
Türk Hacker’ların Gözünden Windows Vista
Türkiyede İnnovasyon
Etkili Öğrenme - Öğretme
Web tasarımcısı mı olmak istiyorsunuz?
Web Tasarımında Renkler
Hızlı Okuma Teknikleri
Kör Sağır ve Dilsiz Pedagog (Helen Keller)
Dunning Kruger Sendromu
Kötü Okuma ve Nedenleri
İngilizce Atasözleri - English Proverbs
İnovasyon


E-posta Gönderin Yorum Yazın
Güvenlik Kodu:6047Güvenlik Kodu:6047Güvenlik Kodu:6047Güvenlik Kodu:6047
En Son Okunan 10 Makale
  1. Renklerin Psikolojik Mesajları
  2. IPSec Nedir? Ne değildir.
  3. Renklerin Dili - Mavi
  4. Öğrenme Stilinizi Biliyor Musunuz?
  5. Hangi Meslegi Tercih Edelim?
  6. Renklerin Dili - Pembe
  7. Görünmez Menü ve Tasarım
  8. Web Tasarımında Yardımcı 15 Web Sitesi
  9. Kişisel Gelişim
  10. İndirin
 
IDN (Türkçe Alan Adı) Nedir?>
Yazı Tipi KüçültYazı Tipi BüyütAna SayfaYazıcıdan ÇıkarPDF Belgesi Olarak GörüntüleFavorilerime EkleArkadaşıma Tavsiye EdeceğimRTF (Word Dokümanı) olarak görüntüle


IDN nedir?

IDN, ASCII olmayan karakterleri içerebilen alan adlarıdır. Standart Internet alan adları çok kısıtlı bir karakter kümesini destekler: a-z, A-Z, 0-9 ve '-''den başka hiçbir karakter içeremez. Bu kısıtlama, kişinin kendi dilinde alan adları almasına büyük oranda engel teşkil eder.

IDN alt yapısı ve işleyişi

IDN standardı, var olan alan adı sistemini yenilemeye değil, genişletmeye yöneliktir. Alan adlarını birbirine dönüştürecek algoritmalar sunar. Standardın sunduğu algoritmalar Unicode karakterlerinden oluşan bir alan adını sadece ASCII karakterlerinden oluşan bir alan adına dönüştürebilir veya ASCII hali verilmiş bir IDN'i Unicode karakterlerden oluşan hale çevirebilir. Bir kullanıcı tarayıcısına 'çağlayan.web.tr' yazdığında, tarayıcı IDN standartlarında belirtilen algoritmaları kullanarak 'çağlayan.web.tr' alan adının ASCII karakterlerinden oluşan halini bulur ve DNS'e ASCII halini, sıradan bir alan adını sorgular gibi, sorgular. IDN, var olan yapıyı değiştirmemek için dönüştürme işini istemciye aktarır (bu örnekte tarayıcıya). IDN kaydı sırasında kullanıcı aslında -tam olarak- istediği alan adını almaz! Sistem kullanıcının adına IDN'in ASCII halini kaydeder. Kullanıcı 'çağlayan.web.tr' yi kaydettirdiğinde gerçekte 'xn--ak-fta.web.tr' alan adını almış olur.

IDN' lerin düzgün çalışması için istemcilerin desteklemesi (istemcilerin bir IDN girildiğinde onun IDN olduğunu anlayıp ASCII haline çevirebilmesi) gerekir. IDN için şu anda popüler tarayıcıların çoğu destek sunmaktadır. Firefox ve IE7.0 tam destek sunarken, IE6.0 için bir yama yapılması gerekir. E-posta istemcileri henüz tam destek vermediklerinden, IDN'leri elektronik posta için kullanmanız tavsiye edilmemektedir. İstemciler IDN'i destekledikleri takdirde, e-posta ve diğer işlemler için de kullanılabilirler.

NIC.TR'de IDN

Mevcut sistemde, www.nic.tr sitesi üzerinden Ör: 'çağlayan.web.tr' veya 'çiçek.web.tr' alan adlarını almanız mümkün değildir. Ancak, 4 Aralık 2006 tarihinden itiberen IDN'lerin çok daha geniş bir karakter kümesini desteklemesi nedeni ile, ASCII karakter kümesinde bulunmayan; 'ğ', 'ı', 'ü', 'ş', 'ö', 'ç' Türkçe harflerini içeren alan adları tahsis edilecektir. Zaman içinde, diğer diller için de destek verilmesi planlanmaktadır.

IDN ne değildir?

IDN var olan alan adı yapısını değiştirmeyi hedefleyen bir sistem değildir!

IDN'in amacı, varolan sistemde kaydedilemeyen ve Türkçe karekterleri içeren alan adlarını da kaydedebilmektir. Bu nedenle IDN, düzgün çalışan alt sisteme (DNS alt yapısı, internet standartları vb.) ek bir yük getirmez. Onun üstünde bir katman olarak iş görür.Not: Yazılar konusundaki yorumlarınız için lütfen Yorum Yazın bölümümüzü kullanın.

Yazar : İsmail KIRBAŞ
Son Güncelleme : 19 Kasım 2006, Pazar
Sayfa Sürümü : 5
Okunma Adedi : 8,478
Son Okunma : 2018-02-17 04:01:28
Kaynaklar : https://www.nic.tr/index.php?USRACTN=STATICHTML&PAGE=idn_info

Bilgi Teknoloji SertifikalarıIDN (Türkçe Alan Adı) Nedir?Türk Hacker’ların Gözünden Windows Vista
© [Site Haritası]
| Makaleler | Seyir Defteri | Kaynaklar | İndirin | İletişim |

RSS dosyasını görmek için tıklayınız. RSS dosyasını görmek için tıklayınız.XML versiyonu için tıklayınız WAP versiyonu için tıklayınız Bu site DyNA İçerik Yönetim Sistemi üzerinde çalışmaktadır.
İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa
ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap
  Sitemizde 6 kişi çevirimiçi | Bugün =85 | Dün =184 | Bu Ay=3,213 | Günlük En Fazla=1,109 tekil ziyaretçi