Modelleme Nedir? - İsmail KIRBAŞ ile Web Sitesi Tasarımı
İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa]
 Site Haritası 
 
Site Map
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | Makaleler | Kişisel Gelişim | Modelleme Nedir?

Diğer Yazılar
Özgeçmiş nedir? Nasıl yazılır?
Beyin Nasıl Öğreniyor?
Motivasyon Stratejileri
Bill Gatesin Liderlik Sırları
Zaman Yönetimi Teknikleri
Stresin Üstesinden Gelmek
Strese Girmemek İçin Neler Yapmalıyız ?
Motivasyon İpucları
Öğrenme Stilinizi Biliyor Musunuz?
Toplam Kalite'nin Mayası: Tevazu
Özgeçmişinizi Geliştirmenin 15 Yolu
Hangi Meslegi Tercih Edelim?
Kariyerin yolları taştan...
Sorun Çözme Tekniği
Söz Söyleme ve İş Başarma Sanatı
Evet Dedirtme Sanatı
Atalet
Özgüven Nedir ?
Başarı Yolunda 70 Altın Kural
Duygusal Zekayi (EQ) Gelistirmek İçin 7 Öneri
Zaman Yönetimi
Kolay ve İyi Öğrenme
Etkin Bir Dinleme İçin 10 Temel Beceri
Performans Yönetim Sistemi
Temel Düşünce Hataları
Stresle Başaçıkma Yöntemleri -1
Stresle Başaçıkma Yöntemleri -2
Stresle Başaçıkma Yöntemleri -3
Stresle Başaçıkma Yöntemleri -4
Çocuklarımızın Özgüven Gelişimi
Problem Çözme Becerisi
Zaman?
Etkili Öğrenme: Öğrenme Stratejileri
Yüzde Doksan Sekiz (%98)
Hayal Kurmak Unutmayı Önlüyor
Sağlıklı Beyin Sağlıklı Yaşam
Sağlıklı Yaşamın Püf Noktaları


E-posta Gönderin Yorum Yazın
Güvenlik Kodu:6065Güvenlik Kodu:6065Güvenlik Kodu:6065Güvenlik Kodu:6065
En Son Okunan 10 Makale
  1. Site Tasarımında Temel İlkeler (3)
  2. Nasıl Bir Yöneticisiniz?
  3. B2B Nedir?
  4. Meslek İntiharı
  5. Başarı Yolunda 70 Altın Kural
  6. Süper Yönetim Kitabı
  7. Proje Yönetimine Giriş
  8. Mükemmele Ulaşanlar
  9. Hayata Uygulanacak Özlü Sözler
  10. E-Ticaret Nedir?
 
Modelleme Nedir?>
Yazı Tipi KüçültYazı Tipi BüyütAna SayfaYazıcıdan ÇıkarPDF Belgesi Olarak GörüntüleFavorilerime EkleArkadaşıma Tavsiye EdeceğimRTF (Word Dokümanı) olarak görüntüle

Modelleme uzmanlığın keşfedilmesi, kodlanması, yinelenmesi ve aktarılması yönünde bir süreçtir. Oturduğu yerden insanlara ne yaptıklarını öğreten pek çok uzman vardır. Bu tür insanlar pek başarılı olamazlar. Bunun kanıtı şudur ki bu uzmanların öğrencileri çoğunlukla onların düzeyine çıkamıyor. Eğer uzmanlar gerçekten ne yaptıklarını bilseler ve başkalarını eğitebilselerdi, öğrencileri de onların düzeyine yükselirdi. Gerçekte hiç de böyle olmuyor. Bunun nedeni çok basit. Uzmanlar büyük ölçüde bilinçsiz uzmanlık düzeyinde çalışıyorlar. Kısacası, ne yaptıklarının bilinçli olarak farkında değiller. İşte modelleme bilinçli olmayan uzmanlığın keşfedilmesi ve aktarılması sürecidir.

Modelleyin. Elde etmek istediğiniz başarıyı şimdiden elde etmiş insanların hangi yöntemleri kullandığını nasıl başarılı olduklarını modelleyin. Modellemekle bir tür zaman ve gösterilecek çabadan tasarruf yapmak mı istiyorsunuz? Şimdiden o konuma gidin. O hali ve duyacağınız zevki yaşayın. Tüm duyu organlarınızı kullanarak o anı hissedin. Beyniniz şuuraltınıza emir verir ve siz bir polis köpeği gibi müthiş bir araştırmaya girişerek mutlaka aradığınız ve hedeflediğiniz amaca ulaşırsınız.

•Beyni sorunlara değil hedeflere odakladığınızda ona pozitif mesajlar vermelisiniz. Beyin niyete değil kelimelere bakarak harekete geçer. Bu konuda başarısız olmak istemiyorum yerine bu konuda başarılı olmak istiyorum şeklinde cümle kurulmalıdır.Yanlış ve olumsuz cümle olumsuz sonuçların ebesidir.

•Doğru soruları, doğru zamanda ve olumlu şekilde sorun. Olumlu sorduğunuz soruya beyniniz mutlaka olumlu cevap üretecektir. Yaşamakta olduğunuz herhangi bir zorluk da bu durumda nasıl yararlanabilirim? diye kendinize sormalısınız. Bu soru mutlaka odağınızı olumlu yönde değiştirecek ve sorunu çözmek için tüm referans ve alternatifleri değerlendirmeye başlayacaktır. Ayrıca bu sıkıntının veya zorluğun hangi yanı harika? diye de sormanız harika sonuçlara ulaşmanızı kalaylaştıracaktır. İstenildiğinde her zorluğun aslında bizim yetişmemizde, yaşam kalitemizin artmasında çok önemli fırsatlar sağladığı görülebilir. Zorluklardan ders alınması aslında kolaydır. Her şeyden ders alabilmenin zorluğu ortadadır. Zorluklar, görev değişiklikleri, boşanmalar, ölümler, trafik kazaları, önemli hastalıklar ve daha birçok yaşamımızda karşılaştığımız olayların üzerimizdeki etkisi çoğu kez ders almamıza yönelik değil midir? Kimi zaman olumlu ve kesin değişimler için yaşamımızda radikal bazı olayların olması bile gerekmez. Yaşanılan bir duygu, minik bir kelime bile müthiş muhteşem değişimleri ortaya çıkaracak güce ulaşabilir.

•Kelimeleri seçerken dikkatli olun. Kullanılan kelimelerin gücü size geri dönüp bedeninize oradan da ruhunuzun derinliklerine kızıl ötesi ışınlar gibi yansıyacaktır. Ağızdan çıkan her kelime duygu durumunu azaltır yada yükseltir.Olumsuzluklara odaklanarak sürekli onlardan bahsetmek sizi n duygu durumunuzu n azalmasına ve ruhsal olarak zayıflamanıza neden olur.Güzel bir olayı anlatırken kullandığınız kelimeler o olayı yaşadığınız andaki duygu yoğunluğunu taşıyorsa aynı işlemi tersinden yaptığınızda yani sıkıntılı bir olayı coşkunlaştırıcı ve güçlendirici kelimeleri kullanarak anlattığınızda olayın anlamının da değiştiğini görebilirsiniz.

•Kullandığımız kelimeler güçlendirici ve zayıflatıcı kelimeler olarak adlandırılırlar.

•Muhteşem, büyük, farklı, olağan üstü, başarı, cesaret, zafer, harika, güçlendirici kelimelere, alçak, şerefsiz, iğrenç, zor, kanlı, öldürücü, miskin ise zayıflatıcı kelimelere örnek olursak verilebilirler.

•Güçsüzleştirirci kelimeleri kullanarak kendi kendilerini sabote eder insanlar. Oysa ki; güçlendirici kelimeleri daha sık kullanmak yeterlidir. Muhteşem ve etkileyici gücünüzün olduğuna inanmanız ve bunu tekrarlamanız bir süre sonra o özelliklere sahip olduğunuz gerçeğiyle karşılaştıracaktır sizi.Yaşam tekrarlardan beslenir.Tekrarlar labirentlere sokar veya derin kuyulardan çıkarır.Bir altın işleyicisinin hassaslığıyla ve buldozerin dişli çarklarının kuvvetinde bir ilhamla görev yapar.

•Dünya kupasında milli takımımız Japonya’yı yendiğinde teknik direktörümüz Şenol Güneş: “Japonlar üzülmesinler, bundan sonra onlar içinde oynayacağız” demiştir. Cümlenin zamanlaması ve ihtiva ettiği anlamların mükemmelliği o galibiyetin değerinin defalarca artmasını sağlamış ve birçok değişik ülke insanlarının da bizlere bakış açısını olumlu etkilemiştir.

•Sizi gerçek siz yapan değerlerinizi keşfedin, yaşamın, diğer insanların ve kendinizin size sunduğu ve bunlarla adeta şekillenerek kendinize seçtiğiniz yolculuğun adını koyun. Bu yolculuğun kesintisiz son nefesinize veya elde etmeyi istediğiniz bir hedefe kadar mı devam edeceğine karar verin. Siz aslında kimsiniz? Ne yapmak, olmak istiyor ve bu yolculuğunuzda hangi değerlerinizin gücüyle ve engellemeleriyle ilerliyorsunuz? Sevgi, saygı, özgürlük, yakınlık, güvence, sağlık, ihtiras, güç, serüven ve başarı kelimelerinin sıralamasını nasıl yaparsınız? Sizin için bunların önemlerine göre sırlanılmaları durumunda hangi değer birinci ve hangi değer sonuncu olur. Günde bir paket sigara içen bir insanın değer sıralamasında sağlık kelimesi elbette ilk sıralarda değildir.

•Yeniden çerçeveleyin. Yaşadığınız bir olayın dışına çıkıp o olayı tekrar tamamen farklı bir şekilde yorumlayın. Olayı olumsuz değil olduğu şekilde yorumlayıp olayla ilgili algınızı değiştirdiğinizde olayın anlamı da tamamen değişecektir. Yağmurlu bir sonbahar gününde trafiğin sıkıştığı bir anda yolun hemen kenarındaki yemyeşil çam ormanlarını görüp onların önemini ve güzelliğini büyük bir zevkle seyretmek yada havanın yağmurlu, ve trafiğin tıkalı olmasına lanet etmek arasında kaldığınız da ilkini tercih etmeniz bir yeniden çerçeveleme örneğidir.

 Not: Yazılar konusundaki yorumlarınız için lütfen Yorum Yazın bölümümüzü kullanın.

Yazar : İsmail KIRBAŞ
Son Güncelleme : 25 Mart 2007, Pazar
Sayfa Sürümü : 2
Okunma Adedi : 16,826
Son Okunma : 2018-02-21 19:25:32
Kaynaklar : http://www.donusumkonagi.net

Performans Yönetim SistemiModelleme Nedir?Temel Düşünce Hataları
© [Site Haritası]
| Makaleler | Seyir Defteri | Kaynaklar | İndirin | İletişim |

RSS dosyasını görmek için tıklayınız. RSS dosyasını görmek için tıklayınız.XML versiyonu için tıklayınız WAP versiyonu için tıklayınız Bu site DyNA İçerik Yönetim Sistemi üzerinde çalışmaktadır.
İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa
ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap
  Sitemizde 6 kişi çevirimiçi | Bugün =26 | Dün =146 | Bu Ay=3,809 | Günlük En Fazla=1,109 tekil ziyaretçi