Gençler ve Şiddet - İsmail KIRBAŞ ile Web Sitesi Tasarımı
İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa]
 Site Haritası 
 
Site Map
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | Makaleler | İletişim Üzerine | Gençler ve Şiddet

Diğer Yazılar
Kitle İletişim Araçları
Kitle İletişim Dili
Etkili İletişim Becerileri
Beyin Fırtınası -1
Beyin Fırtınası -2
Çocuklarla Etkili İletişim
İletişim Türleri
Kitle İletişim Araçlarina Eleştirel Bir Yaklaşım
İkna Etmenin Basit Kuralları
İkna Edici İletişim
İkna Sanatı
İletişim ve Beden Dili
Beden Dilinin İletişime Etkisi
Dünden Bugüne İletişim Araçları
İnternet Perspektifinde Sosyalleşme
İletişim ve Maskeler
Kitle İletişim Araçlarının Birey Üzerindeki Etkileri
Kitle İletişim Araçlarının Etkileri


E-posta Gönderin Yorum Yazın
Güvenlik Kodu:9134Güvenlik Kodu:9134Güvenlik Kodu:9134Güvenlik Kodu:9134
En Son Okunan 10 Makale
  1. Satranç Oyunu
  2. ISO 18001-14001
  3. Tasarım & Grafik Tasarım
  4. Danışmanlık ve Yönetim
  5. Koç kimdir, katma değeri nedir?
  6. Renklerin Dili
  7. Reklam ve Pazarlama
  8. HACCP Nedir?
  9. 10 Maddede Kullanıcı Odaklı Tasarım
  10. Dr. Hakkı Öcal
 
Gençler ve Şiddet>
Yazı Tipi KüçültYazı Tipi BüyütAna SayfaYazıcıdan ÇıkarPDF Belgesi Olarak GörüntüleFavorilerime EkleArkadaşıma Tavsiye EdeceğimRTF (Word Dokümanı) olarak görüntüle

Bugünlerde kamuoyunun gündemine yansıyan en çarpıcı gelişme okullarda gittikçe artış gösteren şiddetin boyutu. Bu durum beraberinde iki konuyu da gözler önüne serdi:

-Gençlerin şiddete karşı eğilimlerinin sebeplerinin sorgulanması ve alınacak tedbirlerin tartışılması.

-Bununla bağlantılı olarak okulların güvenliği ile ilgili eksiklerin ön plana çıkması.

Her şerde bir hayır vardır anlayışından hareketle gençlerin arasında artan şiddet ve okulların güvenliği gibi hayati meselelerin gündeme gelmiş olması belki de bu karamsar tablonun tek olumlu yanı. Bendeniz de bu yazımda konunun önemine binaen görüşlerimi sizlerle paylaşacağım.

Acaba şiddet, yalnızca gençlerin arasında mı yaygınlaştı? Bence tüm toplumda yaygınlaştı. Ne var ki şiddet eğiliminin 13-14 yaş sınırına inmiş olması ve de şiddetin dozajının yaralama hatta cinayet derecesine gelmesi meselenin ne denli endişe verici bir boyut kazandığını göstermekte.

Ne oluyor milletimize ve de elbette ki gençlerimize? Gençlerimiz neden bu halde? En genel manada bu soruyu; toplumdaki sevgi, saygı, aile, öğretmen gibi kavramların sulandırılmasıyla açıklamamız mümkün. Her şeyin bu denli maddileştiği bir ortamda bu korkunç manzara kaçınılmaz oluyor.

Sürekli anlamsız gündemlerle, gereksiz tartışmalarla meşgul olduğumuzdan toplum için,birey için önemli olan her şeyi göz ardı etmeye başladık.

Bu gençler doğduklarında böyle değillerdi. Tertemizlerdi. Peki ama bu olumsuz durumun sorumlusu kim? Elbette ki hepimiz . Zira toplumdaki olumlu veya olumsuz tüm gelişmelerin sorumluluğunun da o toplumun tümüne ait olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte sorumluluğun önemli kısmını yüklenmesi gereken kişi ve kurumlar olduğunu unutmamamız gerekir. Örneğin anne ve babalar.. Konu gençler olunca sorumluluk basamağında ilk önce ebeveynlerin yer alması gerekiyor. En fazla ihtiyaç duydukları dönemde çocuklarından gerekli ilgi ve sevgiyi esirgeyen aileler! Her şeyleri evlatlarından daha önemli olan anne ve babalar! Durumun vahametini , çocuklarının işin içinden çıkılmaz bir problemin tam merkezinde olduğunu, iş işten geçtikten sonra fark edebilen anne ve babalar!

En az aileler kadar sorumlu başka bir kurum ise okullar. Bireyin şekillenmesindeki su götürmez bir gerçek olan okullarımız ne yazık ki bu fonksiyonlarını yeterli düzeyde yerine getirememekte. Bu durumun nedenlerini şu şekilde sıralamamız mümkün:

-Okulların sosyal ve kültürel yönleri, maddi imkansızlıklar neticesinde bir türlü ön plana çıkamıyor. Bana göre okulların öğretim hizmetinden öte eğitim hizmetini verecek altyapı ve personel kalitesine sahip olması gerekir. Zira bu alandaki boşluk, kötü niyetli kişilerce doldurulmaktadır.

-Öğrenciye verilecek her türlü psikolojik destek, bizzat öğretmenleri tarafından sağlanmalıdır.

-Öğretmenlerimizin, ders yükleri azaltılarak bunun yerine ders dışı etkinliklere yönlendirilmeleri gerekmektedir.

Sorumlulukları aileler ve okullardan aşağı olmayan bir başka kurumsa, medyadır.Medyada şiddetin olağan bir şeymiş gibi sunulması gençler üzerinde olumsuz bir etki yaratmakta. Çünkü dayatılan yaşam:maalesef şiddetin ta kendisi!(Ama her alanda şiddet)

Medyada hakim olan “halk bunu istiyor” yaklaşımı ne yazık ki toplumumuzu uçuruma sürüklüyor. Toplumun tüm paydaşları olarak artık şu gerçeği fark etmeliyiz: El ele hep birlikte büyüttüğümüz canavarlar gün gelip kontrol edilmez hale gelebilir.

Farkında olmadan gençlerimizin elimizden gitmesini, önemseyelim. Gelin;yaklaşık 20 milyon öğrencisi olan bu genç nüfusu, bilime, sanata , çalışmaya,sevgiye,saygıya yönlendirelim çok geç olmadan. Muhabbetle…

 Not: Yazılar konusundaki yorumlarınız için lütfen Yorum Yazın bölümümüzü kullanın.

Yazar : Mustafa Aslan
Son Güncelleme : 26 Temmuz 2007, Perşembe
Sayfa Sürümü : 5
Okunma Adedi : 6,322
Son Okunma : 2018-02-19 18:18:20
Kaynaklar :

-


İletişim ve MaskelerGençler ve ŞiddetKitle İletişim Araçlarının Birey Üzerindeki Etkileri
© [Site Haritası]
| Makaleler | Seyir Defteri | Kaynaklar | İndirin | İletişim |

RSS dosyasını görmek için tıklayınız. RSS dosyasını görmek için tıklayınız.XML versiyonu için tıklayınız WAP versiyonu için tıklayınız Bu site DyNA İçerik Yönetim Sistemi üzerinde çalışmaktadır.
İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa
ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap
  Sitemizde 4 kişi çevirimiçi | Bugün =161 | Dün =156 | Bu Ay=3,632 | Günlük En Fazla=1,109 tekil ziyaretçi