İçerik Yönetim Sistemi Nedir - İsmail KIRBAŞ ile Web Sitesi Tasarımı
İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa]
 Site Haritası 
 
Site Map
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | Makaleler | İçerik Yönetimi | İçerik Yönetim Sistemi Nedir

Diğer Yazılar
İçerik Yönetiminde Strateji
Bilgi Yönetimi Süreçleri
Bilgi: Yönetimi, Üretimi Ve Pazarlanması
İçerik Kavramı Nedir
İçerik Yönetim Sistemi Türleri
Web Sitesi İçerik Yönetim Sistemi
Web Sitesi Üretimi ve Proje Yönetim Süreci
Web Sitesi Üretiminde ve Yönetiminde WİYS Kullanımı
WİYS’in Bileşenleri
İçerik yönetim uygulaması (İYU)


E-posta Gönderin Yorum Yazın
Güvenlik Kodu:4324Güvenlik Kodu:4324Güvenlik Kodu:4324Güvenlik Kodu:4324
En Son Okunan 10 Makale
  1. Hazırlık Aşaması
  2. E-iş
  3. CSS-P Konumlandırma
  4. Site İçi Arama
  5. İnternette Marka Olmanın Anahtarları
  6. Kısa Bilgiler Örnekler
  7. Web tasarımında "pattern" kullanımı
  8. Duvara Açılan Projeler
  9. MySQL
  10. E-Marka Olmada Aşamalar
 
İçerik Yönetim Sistemi Nedir >
Yazı Tipi KüçültYazı Tipi BüyütAna SayfaYazıcıdan ÇıkarPDF Belgesi Olarak GörüntüleFavorilerime EkleArkadaşıma Tavsiye EdeceğimRTF (Word Dokümanı) olarak görüntüle

Bilgisayar bilimleri açısından içerik yönetimi, içeriğin yaşam devri ile ilgili eylem, işlem ve araçların tümüdür. Bu bağlamda içerik, sayısal ortama geçirilmiş ya da geçirilmesi mümkün; düz metin, veritabanı girdileri gibi yapısal olan veya metin işleme belgeleri, resim, film, ses kaydı, faks gibi yapısal olmayan ortamlarda var olan bilgilerdir. Gündelik kullanımda ise içerik kelimesi bilgi, belge, veri, enformasyon kelimeleri ile benzer anlamları ifade eder. İçerik yönetimini modelleyen bilgisayar yazılımlarına da İçerik Yönetim Sistemi (İYS) adı verilir [20].

 

İçerik yönetimi; bilgi mimarisi, iş yönetimi, yazılım ve ağ mühendisliği, içerik oluşturulması ve yayın geliştirme gibi farklı disiplinlerin dinamik bir birleşimi olarak tanımlanmaktadır [20]. İYS’ler teknik tecrübesi bulunmayan yazarların ve editörlerin çalışabilmesini mümkün kılan teknikler ile doküman veya benzeri içeriklerin yaratılmasına ve organize edilmesine yardımcı olan yazılım sistemleridir.

İYS için çoğu zaman, bir web sitesi hazırlanmasını ve web sayfalarında bulunan bilgilerin arzu edilen şekilde görüntülenmesini sağlayan yazılımlar olarak dar anlamlı bir tanımlama yapılmaktadır. Oysaki uluslararası platformda faaliyet gösteren birçok organizasyon için modern bir varlık yönetimi tekniği olarak zorunluluk haline gelmektedir. Günümüzde İYS’ler kendi içerisinde bölünmüş bir yazılım endüstrisi haline gelmiştir. Sayısız yazılım firmasının ürünleri ile birlikte birçok açık kaynak kod projesini de içerisinde barındırmaktadır.

İYS tanımı ilk olarak web sitesi hazırlama ve yönetme işlevi için kullanılmıştır. Önceleri birçok organizasyon kendi içerisinde ve amaçları doğrultusunda yazılımlar geliştirmiştir. Web sitelerini düzenleyen bu küçük sistemlerin bir pazar oluşturabileceği fikri ilk kez 1995 yılında, hala en kalabalık içerik grubuna sahip olan CNET firmasının, kendi içerik yönetim sisteminin geliştirilmesi için Vignette firması ile anlaşması sonucu ortaya çıkmıştır. Böylelikle Vignette firması İYS kavramını bir sektör haline getirmiştir. Zamanla kendi içerisinde portal sistemleri, wiki sistemleri, web-tabanlı grup yazılımları gibi alt dallara ayrılan endüstri günümüzde halen gelişimini sürdürmektedir [21].

İYS terimi kökeninde, web sitesi yayını ve yönetim sistemleri için kullanılmaktadır. Fakat İYS pazarı gelişirken, içerik yönetim sistemleri olarak anılan ürünlerin ölçekleri son derece büyümüş ve terimin anlamı parçalanmaya başlamıştır. Orijinal web sitesi yayınlama yönetim sistemi tanımının tersine portal sistemleri, wiki sistemleri, web-tabanlı grup yazılımları sıklıkla içerik yönetim sistemleri olarak tanımlanmıştır [21].

 Not: Yazılar konusundaki yorumlarınız için lütfen Yorum Yazın bölümümüzü kullanın.

Yazar : İsmail KIRBAŞ
Son Güncelleme : 10 Şubat 2008, Pazar
Sayfa Sürümü : 2
Okunma Adedi : 5,851
Son Okunma : 2018-02-19 18:13:15
Kaynaklar :

İSMAİL KIRBAŞ, YÜKSEK LİSANS TEZİ, 2007, PHP, MySQL VE XML TABANLI TÜRKÇE DİNAMİKWEB SİTESİ İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ: DyNA


İçerik Kavramı Nedirİçerik Yönetim Sistemi Nedir İçerik Yönetim Sistemi Türleri
© [Site Haritası]
| Makaleler | Seyir Defteri | Kaynaklar | İndirin | İletişim |

RSS dosyasını görmek için tıklayınız. RSS dosyasını görmek için tıklayınız.XML versiyonu için tıklayınız WAP versiyonu için tıklayınız Bu site DyNA İçerik Yönetim Sistemi üzerinde çalışmaktadır.
İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa
ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap
  Sitemizde 5 kişi çevirimiçi | Bugün =134 | Dün =187 | Bu Ay=3,449 | Günlük En Fazla=1,109 tekil ziyaretçi