Web Sitesi Üretiminde ve Yönetiminde WİYS Kullanımı - İsmail KIRBAŞ ile Web Sitesi Tasarımı
İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa]
 Site Haritası 
 
Site Map
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | Makaleler | İçerik Yönetimi | Web Sitesi Üretiminde ve Yönetiminde WİYS Kullanımı

Diğer Yazılar
İçerik Yönetiminde Strateji
Bilgi Yönetimi Süreçleri
Bilgi: Yönetimi, Üretimi Ve Pazarlanması
İçerik Kavramı Nedir
İçerik Yönetim Sistemi Nedir
İçerik Yönetim Sistemi Türleri
Web Sitesi İçerik Yönetim Sistemi
Web Sitesi Üretimi ve Proje Yönetim Süreci
WİYS’in Bileşenleri
İçerik yönetim uygulaması (İYU)


E-posta Gönderin Yorum Yazın
Güvenlik Kodu:3729Güvenlik Kodu:3729Güvenlik Kodu:3729Güvenlik Kodu:3729
En Son Okunan 10 Makale
  1. Reklam Tasarımı
  2. Hazırlık Aşaması
  3. E-iş
  4. CSS-P Konumlandırma
  5. Site İçi Arama
  6. İnternette Marka Olmanın Anahtarları
  7. Kısa Bilgiler Örnekler
  8. Web tasarımında "pattern" kullanımı
  9. Duvara Açılan Projeler
  10. MySQL
 
Web Sitesi Üretiminde ve Yönetiminde WİYS Kullanımı>
Yazı Tipi KüçültYazı Tipi BüyütAna SayfaYazıcıdan ÇıkarPDF Belgesi Olarak GörüntüleFavorilerime EkleArkadaşıma Tavsiye EdeceğimRTF (Word Dokümanı) olarak görüntüle

WİYS’leri sadece birer yazılım olarak değerlendirmek yerine birer proje olarak ele almak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu nedenle bir WİYS hazırlamadan veya kullanıma geçmeden önce tüm ihtiyaçların açık bir şekilde belirlenerek listelenmesi gerekir. Pek çok organizasyon WİYS’in sadece İnternet veya iç ağ ortamındaki web sayfalarının bakımı için kullanıldığını düşünür. WİYS bu temel ihtiyacın yanı sıra diğer pek çok iş ihtiyacını da karşılamak durumundadır. Sistemin iş ile ilgili ihtiyaçları ve hedefleri kesin olarak belirlenmeden değerlendirmeler yapılması ve başarının ölçülmesi oldukça güçtür. Genellemeler şeklinde ele alınabilecek belli başlı iş amaçları veya ihtiyaçları aşağıda listelenmektedir [23].

 

Yukarıda belirtilen iş amaçlarını gerçekleşip gerçekleşmediğini takip edebilmek veya seviyesini ölçebilmek amacıyla aşağıdaki parametreler kullanılabilir [23].

 

·

·

·

·

·

·

·

Her organizasyonun ihtiyaçları kendi yapısına göre değişmekle birlikte aşağıda temel bazı ihtiyaçlar listelenmiştir. Listelenen ihtiyaçlar hangi WİYS’nin seçilmesi gerektiği sorusuna cevap teşkil etmeye yardımcı olacaktır. Temel ihtiyaçlar yapısal olarak içeriğin oluşturulmasından son kullanıcıya ulaştırılmasına kadar olan dört kategori başlığı altında incelenebilir. Bunlar:

 

1) İçeriğin oluşturulması,

2) İçeriğin yönetilmesi,

3) İçeriğin yayınlaması,

4) İçeriğin sunulması,

 

 

Bu fonksiyon site yazarları tarafından gerekli bir özelliktir. Verimli bir yazarlık işlemi olmaksızın içerik üretiminde başarı sağlamak oldukça zor olacaktır. WİYS içerisinde WİYS’nin tüm imkanlarını kullanmaya olanak sağlayan bütünleşmiş bir yazarlık ortamı (içerik oluşturma veya içerik girişi bölümü) yer almalıdır. Farklı biçimler ve ortamlarda yayın yapılabilmesi için içerik ve sunumun birbirinden ayrıştırılmış olması gerekmektedir. Yazarlar birden fazla olabilmeli, kullanım arayüzü çoklu kullanıcı ve çoklu yazar desteğine sahip olmalıdır. Bir kez oluşturulmuş içeriğin tekrar kullanımına izin veriliyor olmalıdır. Aynı içerik hem İnternet hem de iç ağ ortamlarında kullanılabilmelidir. İçerik hakkında detaylı bilgilerin tutulabilmesi ve gelişmiş arama seçenekleri için meta-data yapısı kullanılabilmelidir. Güçlü bir sayfalar arası bağlantı yapısının kurulabilmesi gereklidir. Yeni oluşturulan sayfalara otomatik linkler eklenebilme, kırık link kontrolü yapılabilmelidir. Teknik bilgiye sahip olmayan kullanıcılar için de içerik oluşturulabilmesi sağlanmalıdır. Kullanımı kolay ve verimliliği yüksek olmalıdır.

 

2.6.2. İçeriğin yönetilmesi

 

Çözümünün odak noktasını WİYS’lerin içeriği çeşitli araçlar kullanarak yönetmesi oluşturmaktadır. Sade fakat güçlü bir arayüz ile sürüm kontrolü ve arşivleme işlemleri gerçekleştirilebilmelidir. İş akışının planlanmış olması ve sekteye uğramadan gerçekleştirilebilmesi gerekmektedir. Yazarların ihtiyaçlarının belirlenmiş ve mevcut araçlar ile karşılanabiliyor olması gerekmektedir. Giriş ve veri güvenliğinin tam olarak sağlanıyor olması gerekmektedir. Diğer harici sistemlerle bütünleşmesinin sağlanabiliyor olması gerekmektedir. Kullanıcı ve yönetici tabanlı gelişmiş raporlama işlemlerinin kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor olması gerekmektedir.

 

2.6.3. İçeriğin yayınlanması

 

Yayınlama motoru veriyi depolandığı yerlerden çıkararak kullanıcıya iletilecek sonuç sayfalarının üretilmesini sağlar. Bu işlem dinamik olarak olabileceği gibi ardışık üretim şeklinde de gerçekleşebilir. Son görünüm stil şablonları kullanılarak kontrol edilebilir olmalıdır. Bu özellik esneklik, bütünlük ve genişletilebilme imkanlarını kazandırır. Tüm sayfalar sayfa şablonları tarafından şekillendirilmelidir. İdeal olanı bu şablonların da teknik olmayan kişilerce düzenlenebiliyor olmasıdır. Sürekli geliştirilebilir şekilde bir arayüz ve altyapı sistemine sahip olmalıdır. Yayın için farklı biçim ve ortam (HTML, PDF, WAP, RDF, RSS, XML vb.) imkanlarına sahip olmalıdır. Kullanıcı profilleri doğrultusunda farklı bilgiler gösterilecek şekilde kişiselleştirilebilir olmalıdır. En çok ziyaret edilen sayfalar, günlük kullanım, arama motorlarının kullanımı gibi kullanım istatistiklerini üretebilmelidir.

2.6.4. İçeriğin sunulması

 

Üretilen sayfalar kullanıcılar için belli bazı standartları sağlamalıdır. Web sitesi kolay kullanımlı ve verimli olmalıdır. Bunun sağlanması için prototip tasarımlar yapılarak gerçek kullanıcılar üzerinde denemeler yapılabilir. Kullanışlılık rehberleri değerlendirilmeli, bu doğrultuda bir tasarım yapılmalıdır. WİYS, W3C Web Ulaşılabilirlik İnisiyatifi tarafından belirlenmiş standartları yerine getiriyor olmalıdır. Sayfalar belli başlı tarayıcıların farklı sürümlerinde (Internet Explorer, Netscape, Opera vb.) hatasız olarak görüntülenebiliyor olmalıdır. Üretilen web sayfalarının geçerli HTML kodlarına sahip olması gerekir. Bu özellik tarayıcılar ve platformlar arasında maksimum uyumu sağlar. Etkili bir site içi gezinme (navigasyon) yapısının kurulup kullanılıyor olması gereklidir. İndeksleme ve arama işlemlerinin daha başarılı olabilmesi için meta-data kullanılabiliyor olmalıdır.

 

WİYS’nin toplam maliyeti sadece para cinsinden değil yapılacak işin gerektirdiği kaynak ve yeteneklerin kullanımı ile ölçülebilir.

 

2.6.1. İçeriğin oluşturulması

Eğitim maliyeti.
Yeni sayfaların oluşturulma zamanı,
Müşteri memnuniyeti,
Yeni bir materyal basımı veya mevcut materyal üzerinde değişiklik yapma zamanı,
Çağrı merkezi giderleri,
Baskı ve dağıtım maliyetleri,
Web sitesi kullanım istatistikleri,

·

·

·

·

·

·

·

·

·

·

·

·

·

·

·

·

Web sitesi ziyaretçi sayısının artırılması,
Web sitesi bakım maliyetlerinin azaltılması,
Yayın maliyetlerinin azaltılması,
Müşteri destek maliyetlerinin azaltılması,
Çalışan verimliğinin artırılması,
Aranan bilgiye ulaşımın kolaylaştırılması,
Bilgi paylaşımının artırılması,
Yayım işleminin geliştirilmesi,
Web sitesinin büyümesinin desteklenmesi,
Bilgi güncellemelerinin kolaylaştırılması ve hızlandırılması,
Satışların desteklenmesi,
Kullanıcı tecrübesinin artırılması,
Bilgi tekrarının önlenmesi,
Pazarlama ve tanıtımın desteklenmesi,
Bilgi doğruluğunun ve güncelliğinin sağlanması,
Sitenin esnekliğinin artırılması,


Not: Yazılar konusundaki yorumlarınız için lütfen Yorum Yazın bölümümüzü kullanın.

Yazar : İsmail KIRBAŞ
Son Güncelleme : 10 Şubat 2008, Pazar
Sayfa Sürümü : 2
Okunma Adedi : 5,143
Son Okunma : 2018-02-19 18:13:34
Kaynaklar :

İSMAİL KIRBAŞ, YÜKSEK LİSANS TEZİ, 2007, PHP, MySQL VE XML TABANLI TÜRKÇE DİNAMİK WEB SİTESİ İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ: DyNA


Web Sitesi Üretimi ve Proje Yönetim SüreciWeb Sitesi Üretiminde ve Yönetiminde WİYS KullanımıWİYS’in Bileşenleri
© [Site Haritası]
| Makaleler | Seyir Defteri | Kaynaklar | İndirin | İletişim |

RSS dosyasını görmek için tıklayınız. RSS dosyasını görmek için tıklayınız.XML versiyonu için tıklayınız WAP versiyonu için tıklayınız Bu site DyNA İçerik Yönetim Sistemi üzerinde çalışmaktadır.
İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa
ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap
  Sitemizde 5 kişi çevirimiçi | Bugün =134 | Dün =187 | Bu Ay=3,449 | Günlük En Fazla=1,109 tekil ziyaretçi