İçerik yönetim uygulaması (İYU) - İsmail KIRBAŞ ile Web Sitesi Tasarımı
İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa]
 Site Haritası 
 
Site Map
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | Makaleler | İçerik Yönetimi | İçerik yönetim uygulaması (İYU)

Diğer Yazılar
İçerik Yönetiminde Strateji
Bilgi Yönetimi Süreçleri
Bilgi: Yönetimi, Üretimi Ve Pazarlanması
İçerik Kavramı Nedir
İçerik Yönetim Sistemi Nedir
İçerik Yönetim Sistemi Türleri
Web Sitesi İçerik Yönetim Sistemi
Web Sitesi Üretimi ve Proje Yönetim Süreci
Web Sitesi Üretiminde ve Yönetiminde WİYS Kullanımı
WİYS’in Bileşenleri


E-posta Gönderin Yorum Yazın
Güvenlik Kodu:6888Güvenlik Kodu:6888Güvenlik Kodu:6888Güvenlik Kodu:6888
En Son Okunan 10 Makale
  1. Web Tasarım Editörleri
  2. Logotype ve Amblem - Tipografik Logolar
  3. Grafik
  4. Web Tasarım Rehberi
  5. Grafik Tasarımda Tipografi
  6. Fotoğraf Çekim Teknikleri
  7. Web Tasarımında Ölçüler
  8. Reklam Tasarımı
  9. Hazırlık Aşaması
  10. E-iş
 
İçerik yönetim uygulaması (İYU)>
Yazı Tipi KüçültYazı Tipi BüyütAna SayfaYazıcıdan ÇıkarPDF Belgesi Olarak GörüntüleFavorilerime EkleArkadaşıma Tavsiye EdeceğimRTF (Word Dokümanı) olarak görüntüle

Bir içerik yönetim uygulaması, içerik bileşenlerinin başlangıçlarından silinmelerine kadar tüm yaşam döngüsünü yönetir. Bir İYU, içerik bileşenlerinin depodan oluşturulması, bakımı ve silinmesi işlerini yapar [24].

Depo bir veritabanı olabileceği gibi, bir grup dosya da olabilir yada her ikisinin bir kombinasyonu yapılabilir. Yönetim işlemi doğal olarak sıralıdır ve iş akışı kullanılarak gerçekleştirilir. İYU genelde WİYS'in yönetim bölümü olarak düşünülür.

İYU içerik yazarının HTML bilmesine yada altta yatan web mimarisini bilmesine gerek bırakmaksızın içerik bileşenleri oluşturmasına izin verir. Bu bir web sitesinin günlük bakım işleri için, sabit bir web Webmaster'a olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Neredeyse bütün İYU’lar çoklu kullanıcıyı desteklerler. Her bir kullanıcı içerik bileşeninin yaşam döngüsü üzerinde bir yada daha fazla role sahiptir.

Pek çok İYU rol tabanlı güvenlik sistemine sahiptir, yani kullanıcılar rollerle tanımlanmış yetkileri kullanabilirler. Küçük ölçekli bir web sitesi için az sayıda kişi ve rol söz konusu iken, her rol birbirinden farklı görevleri yada fonksiyonları tanımlar. Daha büyük kapasiteli web siteleri için daha fazla rol ve daha kısıtlı yetkiler söz konusudur.

Kullanıcı rolleri İYU kurulurken ayarlanır. Rol tanımları yapılırken görev listesi ve fonksiyonlar ortaya çıkarılır. Özel görev ve fonksiyonlar belirlenerek bunlar için ayrı onay mekanizmaları oluşturulur. Bazı gelişmiş İYU’larda yeni rollerin eklenmesine ve daha önce yapılmış tanımlar üzerinde değişiklikler yapılmasına izin verilir. Böylece daha dinamik ve web sitesinin değişen ihtiyaçlarına daha uygun bir yapı elde edilmiş olur.

İYU’nun amacı içerik bileşenlerinin yaşam döngülerini mümkün olduğunca çabuk ve etkili bir şekilde yerine getirmektir. Yaşam döngüsünün sonunda, içerik bileşenleri daha olgun ve kararlı bir halde olmalıdırlar. Aşağıdaki şekil İYU’nun yerine getirmesi gereken bazı yaygın, üst seviye yaşam döngüsü evrelerini göstermektedir.

 

İçerik yönetim uygulaması

Şekil 2.4: İçerik yönetim uygulaması (İYU) [24]


Not: Yazılar konusundaki yorumlarınız için lütfen Yorum Yazın bölümümüzü kullanın.

Yazar : İsmail KIRBAŞ
Son Güncelleme : 10 Şubat 2008, Pazar
Sayfa Sürümü : 4
Okunma Adedi : 8,801
Son Okunma : 2018-02-19 18:13:34
Kaynaklar :

İSMAİL KIRBAŞ, YÜKSEK LİSANS TEZİ, 2007, PHP, MySQL VE XML TABANLI TÜRKÇE DİNAMİK WEB SİTESİ İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ: DyNA


WİYS’in Bileşenleriİçerik yönetim uygulaması (İYU)
© [Site Haritası]
| Makaleler | Seyir Defteri | Kaynaklar | İndirin | İletişim |

RSS dosyasını görmek için tıklayınız. RSS dosyasını görmek için tıklayınız.XML versiyonu için tıklayınız WAP versiyonu için tıklayınız Bu site DyNA İçerik Yönetim Sistemi üzerinde çalışmaktadır.
İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa
ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap
  Sitemizde 4 kişi çevirimiçi | Bugün =134 | Dün =187 | Bu Ay=3,449 | Günlük En Fazla=1,109 tekil ziyaretçi