Sekmeli Menü 1 - İsmail KIRBAŞ ile Web Sitesi Tasarımı
İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa]
 Site Haritası 
 
Site Map
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | Makaleler | Programcılık | PHP | Sekmeli Menü 1

Diğer Yazılar
Yapı Taşları
PHP de Dosya İşlemleri
PHP de Metin Düzenleme İşlemleri
Operatörler
Fonksiyonlar
Veri Aktarımı
Sekmeli Menü 2
Hızlı RSS Hazırlama
Web Formları İçin Güvenlik Kodu Oluşturma
PHP ye Giriş
PHP ye Giriş 2
Php ile COM Port Kontrolü
Kaya Sağlamlığında Kodlama


E-posta Gönderin Yorum Yazın
Güvenlik Kodu:7179Güvenlik Kodu:7179Güvenlik Kodu:7179Güvenlik Kodu:7179
En Son Okunan 10 Makale
 1. TOR ile Internet’te Kimlik Gizleme
 2. IPSec Nedir? Ne değildir.
 3. PHP ye Giriş
 4. Renklerin Dili - Mavi
 5. İnternette Güvenli Alış-Veriş Rehberi
 6. PKI ve Dijital İmza Uygulamaları
 7. AJAX a Giriş
 8. Renklerin Psikolojik Mesajları
 9. Kitle İletişim Dili
 10. Grafik Tasarım Ürününün Öğeleri
 
Sekmeli Menü 1>
Yazı Tipi KüçültYazı Tipi BüyütAna SayfaYazıcıdan ÇıkarPDF Belgesi Olarak GörüntüleFavorilerime EkleArkadaşıma Tavsiye EdeceğimRTF (Word Dokümanı) olarak görüntüle


Resim 1


Resim 2Resim 3Resim 4

Görsel masaüstü yazılımlarında çok sık karşımıza çıkan kullanışlı Tab Formlarına aşinasınızdır. Aynı pencere üzerinde görmek istediğimiz bir ana öğeye ait farklı alt öğeler arasında kolayca hareket etmemizi sağlarlar. (Resim1)

Tab formlarına benzer yapılar web sitelerinde ve web yazılımlarında görünüş olarak sık sık kullanılırlar, ama işleyişleri farklıdır. (Resim2)

Normalde, bir tab’a ait bütün alt öğelerin içeriklerinin hepsi ilk anda yüklenmiş olması ve tab seçenekleri arasında hızlıca geçişe imkan vermesi gerekir fakat webde iletişim hızı nispeten düşük olduğu için ve uygulamalar betik (script) tabanlı olduğu için çok fazla içerik aynı anda tarayıcıya gönderilmek istenmez. Onun yerine sadece görünüş olarak tab efekti verilir. Her bir alt öğe farklı sayfalarla yada farklı parametrelerle çağrılır. Dolayısıyla tablar arasında bir bekleme süresi vardır.

Bizim bu yazıda değineceğimiz tab formları, web sitelerinden ziyade web tabanlı, intranet (kurum içi, TCP/IP tabanlı yerel –lokal- internetvari ortam) uygulamalarında kullanılmak üzere geliştirildiğinden yukarıdaki dezavantajlar fazla etkili olmayacaktır. Zira intranet hızı yerel bağlantılardan dolayı gayet yüksektir ve bir web yazılımının içereceği HTML unsurlar bir web sitesine nazaran daha azdır.

Kısa bir örnek verip daha fazla uzatmadan teknik detaylara geçelim.

Bir intanet projesi dahilinde personel modülümüz olduğunu düşünelim. Bir personelin bilgilerini “Kişisel Bilgiler”, “Akademik bilgileri” ve “İş Bilgileri” diye üç grupta (yada ihtiyaca göre daha farklı gruplarda) toplayabiliriz. Bu bilgileri arka planda fiziksel ister tek bir veritabanı tablosunda ister daha fazla tabloda tutalım, şuan için bizi ilgilendirmiyor. Amacımız; bu bilgileri görüntülerken yahut yeniden düzenlenmesini sağlarken kullanıcı dostu,verilerin birbirinden kolayca ayırt edilebildiği, ekranda çok fazla kalabalık yapmayan bir form oluşturmak. (Resim 3)

Teknik kısma biraz tersinden başlayıp bu yapıyı oluşturmak için yazdığımız “nihayi kodu” önce gösterelim, sonra kodun iç yapısına değinelim. Çünkü geliştirmekten ziyade iş kotarmakla mükellef pek çok yazılımcı için kodun içerde ne yaptığından ziyade kodun ne çıktılar verdiği ve nasıl kullanıldığı önemlidir.

İşte yukarıdaki çıktıyı veren sayfamızın kodu.include("inc/tab_sinifi.php");

$FORM1='
...
Adı Fehim
'
;

$FORM2='
...
Üniversite Marmara Üniversitesi
'
;

$FORM3='
...
Firma Kuzen.Net bilişim Hizmetleri Ltd. Şti.
'
;

$tab=new Tab("Personel");
$tab->TabEkle("Kişisel Bilgiler","",$FORM1);
$tab->TabEkle("Akademik Bilgiler","",$FORM2);
$tab->TabEkle("İş Bilgileri","",$FORM3);

echo
'
'.$tab->TabOlustur().''
;

?>


Kodun asıl görünmesi gereken kısmı göz önünde olsun diye formların içeriğini oluşturan satırların hepsini göstermedik. Zaten “formun içeriği mutlaka bu sayfada olmalı” diye bir kural olmadığı gibi, bizim örnekte yaptığımız şekilde de oluşturulması gerekmiyor. Ama bir şekilde form içeriklerinin tab tab birer değişkene aktarılıp tab nesnesine aktarılması gerekiyor.

Görüldüğü üzere tab nesnemiz 3 kısımda oluşturulup ortaya çıkıyor:

 • Tab nesnesinin kayıtlı olduğu dosyanın sayfaya dahil (include) edilmesi
 • Tabların oluşturulması ve içeriklerinin belirtilmesi
 • Tab formun ekrana basılması

Nesnemizin elbette başka küçük özellikleri de var. İlk çağrıldığı anda hangi tab’ın aktif olması gerektiğini belirtmek, Her tab butonunun üzerine fare ile gelince kısa bir ipucu yazısı basmak gibi. Bunun dışında uygulanacak projenin ihtiyaçları doğrultusunda daha özel (spesifik) yetenekler de eklenebilir. (Resim 4)

Yazımızın buraya kadar olan kısmı, nesnemizi alıp kolayca kullanabilmenizi sağlayacak bilgileri içermektedir. Teknik detaylara bir sonraki yazıda devam edelim.Not: Yazılar konusundaki yorumlarınız için lütfen Yorum Yazın bölümümüzü kullanın.

Yazar : Hasan Civelek
Son Güncelleme : 29 Mayıs 2005, Pazar
Sayfa Sürümü : 1
Okunma Adedi : 8,587
Son Okunma : 2018-02-19 18:26:11
Kaynaklar : http://www.bthayat.net/site/yazi_goster.php?id=79

Veri AktarımıSekmeli Menü 1Sekmeli Menü 2
© [Site Haritası]
| Makaleler | Seyir Defteri | Kaynaklar | İndirin | İletişim |

RSS dosyasını görmek için tıklayınız. RSS dosyasını görmek için tıklayınız.XML versiyonu için tıklayınız WAP versiyonu için tıklayınız Bu site DyNA İçerik Yönetim Sistemi üzerinde çalışmaktadır.
İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa
ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap
  Sitemizde 3 kişi çevirimiçi | Bugün =161 | Dün =156 | Bu Ay=3,632 | Günlük En Fazla=1,109 tekil ziyaretçi