Özgeçmişinizi Geliştirmenin 15 Yolu - İsmail KIRBAŞ ile Web Sitesi Tasarımı
İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa]
 Site Haritası 
 
Site Map
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | Makaleler | Kişisel Gelişim | Özgeçmişinizi Geliştirmenin 15 Yolu

Diğer Yazılar
Özgeçmiş nedir? Nasıl yazılır?
Beyin Nasıl Öğreniyor?
Motivasyon Stratejileri
Bill Gatesin Liderlik Sırları
Zaman Yönetimi Teknikleri
Stresin Üstesinden Gelmek
Strese Girmemek İçin Neler Yapmalıyız ?
Motivasyon İpucları
Öğrenme Stilinizi Biliyor Musunuz?
Toplam Kalite'nin Mayası: Tevazu
Hangi Meslegi Tercih Edelim?
Kariyerin yolları taştan...
Sorun Çözme Tekniği
Söz Söyleme ve İş Başarma Sanatı
Evet Dedirtme Sanatı
Atalet
Özgüven Nedir ?
Başarı Yolunda 70 Altın Kural
Duygusal Zekayi (EQ) Gelistirmek İçin 7 Öneri
Zaman Yönetimi
Kolay ve İyi Öğrenme
Etkin Bir Dinleme İçin 10 Temel Beceri
Performans Yönetim Sistemi
Modelleme Nedir?
Temel Düşünce Hataları
Stresle Başaçıkma Yöntemleri -1
Stresle Başaçıkma Yöntemleri -2
Stresle Başaçıkma Yöntemleri -3
Stresle Başaçıkma Yöntemleri -4
Çocuklarımızın Özgüven Gelişimi
Problem Çözme Becerisi
Zaman?
Etkili Öğrenme: Öğrenme Stratejileri
Yüzde Doksan Sekiz (%98)
Hayal Kurmak Unutmayı Önlüyor
Sağlıklı Beyin Sağlıklı Yaşam
Sağlıklı Yaşamın Püf Noktaları


E-posta Gönderin Yorum Yazın
Güvenlik Kodu:1329Güvenlik Kodu:1329Güvenlik Kodu:1329Güvenlik Kodu:1329
En Son Okunan 10 Makale
  1. Toplam Kalite'nin Mayası: Tevazu
  2. XML'in Temelleri
  3. Site Tasarımında Temel İlkeler (2)
  4. E-iş Dökümanlar
  5. SSL, SET ve Dijital Ödeme Sistemleri
  6. Hazırlama Teknikleri
  7. Tasarım Üzerine
  8. Atalet
  9. İletişim Türleri
  10. Sanal POS
 
Özgeçmişinizi Geliştirmenin 15 Yolu>
Yazı Tipi KüçültYazı Tipi BüyütAna SayfaYazıcıdan ÇıkarPDF Belgesi Olarak GörüntüleFavorilerime EkleArkadaşıma Tavsiye EdeceğimRTF (Word Dokümanı) olarak görüntüle

Netten iş arayanların her gün ihtiyacı olacak bir yazı.

Özgeçmiş nasıl geliştirilir. İş arayan gençler bu yazıyı kaçırmayın!


Online Özgeçmişinizi Geliştirmenin 15 Yolu

Günümüzde işverenin dikkatini çekmek için alışılmışın dışında bir özgeçmişe ihtiyacınız var. Kariyer koçu Robin Ryan'ın 600 İnsan Kaynakları yöneticisiyle yaptığı ankete göre online özgemişinizi geliştirecek 15 yol size bu konuda yardımcı olabilir.

- Kısaltma kullanmaktan kaçının. Okulların, şehirlerin isimlerinde kullandığınız kısaltmalardan uzak durun, tam halini kullanın. Herkes bu kısaltmaları bilmiyor olabilir.

- Anahtar sözcük. Online özgeçmişler belirli kelimeler girilerek filtrelendiği için, yeteneklerinizi, başarılarınızı ve geçmiş deneyimlerinizi yazarken kullandığınız kelimeler hayati önem taşıyor.

- Pazarlama yapın. Özgeçmişinizde dört cümleden az altı cümleden fazla olmamak kaydıyla, yeteneklerinizi ve deneyimlerinizi belirten bir bölüm olsun.

- Sonuçları gösterin. İşverenler işi yapabileceğiniz gösteren deliller isterler. Önceki işlerinizden bahsederken performansınızı, işin sonunda başardıklarınızı ve şirketin bundan nasıl bir fayda sağladığını belirtin. Örneğin, “düzenlenen yıllık konferansa yeni konuşmacılar ve programlar ekleyerek katılımın yüzde 17'den yüzde 20'ye çıkmasını sağladım” gibi.

- Yazılarınız kısa ve öz olsun. İki sayfayı aşmayan, kısa ve öz özgeçmiş en iyisidir. İş aradığınız sektörü ya da pozisyonu ilgilendirmeyen bölümleri çıkarabilirsiniz. Geçmiş iş deneyimlerinizi en son işinizden başlayarak sıralayın. Eğer çok uzun süredir çalışıyorsanız son 5-7 yıl içindeki deneyimlerinizi yazın.

- Görsel çekicilik katın. Online bir özgeçmiş kolay okunabilir, kesin ve profesyonel olmalıdır. Cümlelerin sonundaki noktadan sonra tek bir boşluk bırakın. Hem online özgeçmişiniz hem de normal özgeçmişinizde yazım kurallarına özen gösterin. İtalik, koyu, değişik karakterlerden kaçının. Times New Roman ya da Arial karakterlerinin 12-14 boyu en idealidir. Önemli noktaları öne çıkarmak için madde ikonu kullanabilirsiniz.

- Açık olun. Genellemelerden kaçının. En az kelimeyle ne demek istiyorsanız açıkça onu söyleyin.

- Doğruyu söyleyin. Yeteneklerinizi, özelliklerinizi ve deneyimlerinizi aktarırken abartıdan uzak durun ve gerçeği söyleyin.

- Geçmiş zaman kullanın. Önceki iş deneyimlerinizden bahsederken yaptıklarınızı geçmiş zaman kullanarak anlatın. Örneğin; “satış raporlarını hazırlamak” yerine “satış raporlarını hazırladım” dediğinizde geçmişte bu işi yaptığınızı ve tekrar yapabileceğinizi belirtiyorsunuz.

- Mükemmel olun. Özgeçmişiniz mükemmel olmalı. Herhangi bir hatadan ya da yazım yanlışından kaçının. Mutlaka bitirdekten sonra yüksek sesle okuyun.

- Okunabilir yapın. Karmaşık özgeçmişler genelde okunmadan bir tarafa atılır. Özgeçmişinizde yer alan fazlalıkları atın, okunabilir bir hale getirin.

- Fazla kişisel bilgiye yer vermeyin. Boy, kilo gibi bilgileri özgeçmişinizde yazmanıza gerek yok. Yaş, cinsiyet gibi bilgiler yeterli olacaktır.

- Negatif bilgi vermeyin. Neden işten çıkarıldığınıza ya da uzun bir hastalık süreci geçirdiğinize dair bilgiler için özgeçmiş doğru bir yer değildir. Bu tür konular yüzyüze görüşmelerde konuşulmalıdır.

- Güncel olun. Özgeçmişinizi her altı ayda bir güncelleyin. Kariyer.net üzerindeki hesabınızda iş habercisi oluşturarak, aradığınız sektör ve pozisyonla ilgili en yeni iş ilanlarının e-mail adresinize gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Sonucu değerlendirin. Özgeçmişinizi düzenledikten sonra sonuçları değerlendirin. İşverene istediğiniz mesajı verebiliyor musunuz? Yetenekleriniz açıkça görülebiliyor mu? Herhangi bir şey eklemenize ya da çıkarmanıza gerek var mı?Not: Yazılar konusundaki yorumlarınız için lütfen Yorum Yazın bölümümüzü kullanın.

Yazar : İsmail KIRBAŞ
Son Güncelleme : 10 Şubat 2006, Cuma
Sayfa Sürümü : 1
Okunma Adedi : 8,164
Son Okunma : 2018-02-18 03:26:57
Kaynaklar : www.kariyer.net

Toplam Kalite'nin Mayası: TevazuÖzgeçmişinizi Geliştirmenin 15 YoluHangi Meslegi Tercih Edelim?
© [Site Haritası]
| Makaleler | Seyir Defteri | Kaynaklar | İndirin | İletişim |

RSS dosyasını görmek için tıklayınız. RSS dosyasını görmek için tıklayınız.XML versiyonu için tıklayınız WAP versiyonu için tıklayınız Bu site DyNA İçerik Yönetim Sistemi üzerinde çalışmaktadır.
İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa
ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap
  Sitemizde 6 kişi çevirimiçi | Bugün =83 | Dün =184 | Bu Ay=3,211 | Günlük En Fazla=1,109 tekil ziyaretçi