Hangi Meslegi Tercih Edelim? - İsmail KIRBAŞ ile Web Sitesi Tasarımı
İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa]
 Site Haritası 
 
Site Map
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | Makaleler | Kişisel Gelişim | Hangi Meslegi Tercih Edelim?

Diğer Yazılar
Özgeçmiş nedir? Nasıl yazılır?
Beyin Nasıl Öğreniyor?
Motivasyon Stratejileri
Bill Gatesin Liderlik Sırları
Zaman Yönetimi Teknikleri
Stresin Üstesinden Gelmek
Strese Girmemek İçin Neler Yapmalıyız ?
Motivasyon İpucları
Öğrenme Stilinizi Biliyor Musunuz?
Toplam Kalite'nin Mayası: Tevazu
Özgeçmişinizi Geliştirmenin 15 Yolu
Kariyerin yolları taştan...
Sorun Çözme Tekniği
Söz Söyleme ve İş Başarma Sanatı
Evet Dedirtme Sanatı
Atalet
Özgüven Nedir ?
Başarı Yolunda 70 Altın Kural
Duygusal Zekayi (EQ) Gelistirmek İçin 7 Öneri
Zaman Yönetimi
Kolay ve İyi Öğrenme
Etkin Bir Dinleme İçin 10 Temel Beceri
Performans Yönetim Sistemi
Modelleme Nedir?
Temel Düşünce Hataları
Stresle Başaçıkma Yöntemleri -1
Stresle Başaçıkma Yöntemleri -2
Stresle Başaçıkma Yöntemleri -3
Stresle Başaçıkma Yöntemleri -4
Çocuklarımızın Özgüven Gelişimi
Problem Çözme Becerisi
Zaman?
Etkili Öğrenme: Öğrenme Stratejileri
Yüzde Doksan Sekiz (%98)
Hayal Kurmak Unutmayı Önlüyor
Sağlıklı Beyin Sağlıklı Yaşam
Sağlıklı Yaşamın Püf Noktaları


E-posta Gönderin Yorum Yazın
Güvenlik Kodu:4353Güvenlik Kodu:4353Güvenlik Kodu:4353Güvenlik Kodu:4353
En Son Okunan 10 Makale
  1. İletişim
  2. Renklerin Dili - Kahverengi
  3. Zaman Yönetimi Teknikleri
  4. Strese Girmemek İçin Neler Yapmalıyız ?
  5. İş Dünyasında Strese Dayanıklılık
  6. Freelance Olmak
  7. Stresin Üstesinden Gelmek
  8. Web Sitesi İletişim Türleri
  9. Kelimelerin Önemi
  10. Hızlı RSS Hazırlama
 
Hangi Meslegi Tercih Edelim?>
Yazı Tipi KüçültYazı Tipi BüyütAna SayfaYazıcıdan ÇıkarPDF Belgesi Olarak GörüntüleFavorilerime EkleArkadaşıma Tavsiye EdeceğimRTF (Word Dokümanı) olarak görüntüle

ÖSS sonuçları, bütün muğlaklığıyla birlikte, nihayet açıklandı.Şimdi öğrencilerin önünde duran en büyük problem tercihler konusu. Bir çok aday, tercih yapmanın sınavı kazanmaktan daha zor olduğundan dem vuruyor. Evet sınavı kazandık kazanmasına da şimdi hangi üniversite'yi ya da hangi bölümü tercih edeceğiz? Niçin bu bölümleri tercih ettiğimizin farkında mıyız? Yoksa çevremiz mi bizi yönlendiriyor? bu yazımızda bu soruların cevabını almaya çalışacağız.

Öncelikle öğrencilerin tercihlerinde etkili olan faktörlerden bahsedelim;

1)Ailenin etkisi:Özellikle bilinçsiz aileler öğrenciyi kendi istekleri doğrultusunda yönlendirerek öğrencilerde ikilem oluşturmaktadırlar.Kendilerinin başaramadığı, içlerinde bir ukde olarak kalan meslekleri, çocuklarına uygun görmektedirler.Bu durumda çocukların kişisel ilgi, ihtiyaç ve kabiliyetleri dikkate alınmadığından,özellikle meslek hayatında bir takım olumsuzluklar doğuracaktır.Aileler unutmamalıdırlarki üniversiteyi okuyacak olan kendileri değil çocuklarıdır; yine o meslekle hayatta mutlu olacak kendileri değil çocuklarıdır.Bu bağlamda aileler çocuklarının yeteneklerini ilgi ve ihtiyaçlarını göz önüne alarak, onları ikileme düşürmeden yönlendirmeye çalışmalıdırlar.

2-sosyal çevrenin etkisi:üniversiteye hazırlanan öğrencileri yönlendirecek ikinci bir etmen de öğrencinin bulunduğu arkadaş çevresidir.Öğrenciler bu yaşta grup psiolojisinin de etkisiyle, (kendisini ıspatlama girişimi içerisindedirler) kendi kişisel özellikleriyle çatışan, ilgileri dışında, meslekler tercih edebilmektedirler.Öğrencilerin burada dikkat etmesi gereken husus arkadaş grubunun telkinlerine takılmadan, kendi kişisel özelliklerine göre bir meslek belirlemelidirler

3-mesleğin kazandıracağı statü:Ülkemizde bazı meslekler insanlara toplumsal prestij sağlar.Kendini kanıtlamak isteyen genç ise bu prestij uğruna kendi fıtratına muhalif meslek seçebilmektedir.Gerçekten de ülkemizde "mesleğin adı" için tercih yapan binlerce öğrenci bulunmaktadır.Bilinmelidir ki prestijli bir meslekte ömür boyu mutsuz bir şekilde çalışmaktansa, prestijsiz bir meslekte mutluluğun tadını çıkarmak daha güzel olsa gerek.

4-mesleğin ekonomik getirisi:Ekonomik darboğazın hakim olduğu, insanların en büyük hayalinin topçu yada popçu olmak olduğu ülkemizde, öğrencilerin ekonomik getirisi yüksek meslekleri tercih etmesini tabii ki yadırgayamayız.Ancak ekonomik getirisi yüksek diye, kişisel özelliklerin zıddı, başarılı ve mutlu olamayacağı bir meslekle yaşamak, insan için en büyük handikaptır.

5-iş olanakları:Müteşebbis ruhtan uzak Türk insanının değerli çocukları, iş bulmanın kolay olacağı "garanti meslekleri" tercih etmekteler.Oysa unutulmamalıdır ki Türkiyede devlet sürekli küçülmekte, devlette iş olanakları her geçen gün azalmaktadır.Onun için kişisel girişim gerektiren mesleklerin yabana atılmaması gerekir.

meslek seçiminde dikkat edilmesi gereken hususları şöyle özetleyebiliriz:

Kendinizi tanıyın:Kendi kişisel özelliklerinizi,fıtratınızı,kabiliyetinizi, en iyi bilen yine sizsiniz.Dolayısıyla kendinizle çatışmayacak, ayrıca hayat okulunda sizi mutlu kılacak bir meslekle ilgilenirseniz işte o zaman iyi bir mesleği seçmiş olursunuz.

Niçinlerinizi ortaya koyun:Ben bu mesleği niçin tercih ediyorum? Bu meslek beni madden ve manen mutlu kılabilecek mi?Bu meslekte başarı şansım nedir? gibi sorulara kendi içinizde cevap verin.

Meslekleri tanıyın:Çevrenin telkinleriyle yapılan tercihler yanlış olur.Çünkü o meslek, telkin sahibinin kişisel özelliklerine uygun bir meslektir, size uygun olmayabilir.meslek sahipleriyle konuşmakta her zaman uygun çözüm olmayabilir.çünkü meslek sahibinin kişisel özellikleriyle sizinki örtüşmeyebilir.Meslekleri tanımanız tercih sorununuzu büyük oranda halletmenize neden olacaktır.

Son olarak, sırf prestijli bir üniversitede okuyacağım diye sevmediğiniz bir bölümü tercih etmeyin.Üniversite etiketini, mezuniyetin ancak 3-5 yıl sonrasına kadar taşıyacaksınız.Ancak meslek etiketini bir ömür boyu taşımak zorundasınız.onun için üniversiteyi değil mesleği tercih etmelisiniz.Not: Yazılar konusundaki yorumlarınız için lütfen Yorum Yazın bölümümüzü kullanın.

Yazar : ŞAHİN ATABEY
Son Güncelleme : 10 Şubat 2006, Cuma
Sayfa Sürümü : 1
Okunma Adedi : 8,800
Son Okunma : 2018-02-19 21:43:31
Kaynaklar : http://www.basariyolu.com/tr/yazarlar.asp?id=230

Özgeçmişinizi Geliştirmenin 15 YoluHangi Meslegi Tercih Edelim?Kariyerin yolları taştan...
© [Site Haritası]
| Makaleler | Seyir Defteri | Kaynaklar | İndirin | İletişim |

RSS dosyasını görmek için tıklayınız. RSS dosyasını görmek için tıklayınız.XML versiyonu için tıklayınız WAP versiyonu için tıklayınız Bu site DyNA İçerik Yönetim Sistemi üzerinde çalışmaktadır.
İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa
ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap
  Sitemizde 3 kişi çevirimiçi | Bugün =134 | Dün =187 | Bu Ay=3,449 | Günlük En Fazla=1,109 tekil ziyaretçi