Port Nedir? - İsmail KIRBAŞ ile Web Sitesi Tasarımı
İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa]
 Site Haritası 
 
Site Map
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | Makaleler | Güvenlik ve Kriptografi | Port Nedir?

Diğer Yazılar
Simetrik Kriptografi
Asimetrik Kriptografi
SSH Nedir?
PKI ve Dijital İmza Uygulamaları
IPsec ile Sanal Özel Ağ Oluşturma
IPSec Nedir? Ne değildir.
Kablosuz Ağlarda Saldırı ve Güvenlik
PHP Güvenliği - Basit PHP Güvenliği
Ağınızın Güvenliğini Sağlamada 10 önemli adım
TOR ile Internet’te Kimlik Gizleme


E-posta Gönderin Yorum Yazın
Güvenlik Kodu:1389Güvenlik Kodu:1389Güvenlik Kodu:1389Güvenlik Kodu:1389
En Son Okunan 10 Makale
 1. CSS ile Background
 2. Bilgi Yönetimi Süreçleri
 3. Dot.Com BOMB
 4. JavaScript
 5. Yapı Taşları
 6. Doğru İşe Doğru Eleman
 7. Temel Güvenlik Önlemleri
 8. Tarihten Ders Almak
 9. Sekmeli Menü 1
 10. Renklerin Dili - Kahverengi
 
Port Nedir?>
Yazı Tipi KüçültYazı Tipi BüyütAna SayfaYazıcıdan ÇıkarPDF Belgesi Olarak GörüntüleFavorilerime EkleArkadaşıma Tavsiye EdeceğimRTF (Word Dokümanı) olarak görüntüle

Bilgisayar ve telekomünikasyon dünyasında, 'port' denildiği zaman akla ilk gelen genellikle fiziksel bağlantıda kullanılan ara birimlerdir. Bu tür 'port' lar üzerinden bağlanmış herhangi bir makinaya 'data' gönderilebilir ve bu makinanın işleyişi kontrol edilebilir. Örneğin, tipik bir bilgisayarda bir veya birden fazla 'seri port' bir tane de 'paralel port' bulunur. Adından da anlaşılacağı gibi 'seri port' dan bilgiler seri (her defasında bir bit) olarak gönderilir ve bu tür 'port' lara genellikle tarayıcı (scanner) gibi cihazlar takılır. Her defasında birden çok bit göndermek içinse 'paralel port' kullanılır. Bu tip 'port' lara da yazıcı (printer) veya 'paralel port' bağlantısı olan herhangi bir cihaz takılabilir.

Bizi ilgilendiren ve çoğunlukla İnternet dünyasında kullanılan 'port' kavramı ise yukardaki tanımdan biraz daha soyut bir kavramdir. Bu anlamda 'port' (ki dokümainin sonuna kadar 'port' bu anlamda kullanılacaktir) herhangi bir fiziksel bağlantı yeri değil, mantıksal bir bağlanma şeklidir. Şöyle ki:
Günümüz dünyasında birçok işletim sistemi birden fazla programın aynı anda çalışmasına izin vermektedir. Bu programlardan bazıları dışarıdan gelen istekleri (istemci-client/request) kabul etmekte ve uygun gördüklerine cevap (sunucu-server/response) vermektedir. Sunucu programları çalışan bilgisayarlara birer adres verilir (bknz. IP adresleri) ve bu adresler kullanılarak istenilen bilgisayarlara ulaşılır. Peki, ulaşılan bir bilgisayar üzerindeki hangi sunucu programdan hizmet alınmak istendiği nasıl belirtilir?

Bunun için bilgisayarlar üzerinde birtakım soyut bağlantı noktaları tanımlanır ve herbirine, adresleyebilmek için positif bir sayı verilir (port numarası). Bazı sunucu programları, daha önce herkes tarafından bilinen 'port' lardan hizmet verirken (örn: telnet->23. port) bazıları da sunucu programını çalıştıran kişinin türüne ve isteğine göre değişik 'port' lardan hizmet verir.
Dolayısıyla, ağ üzerindeki herhangi bir sunucu programa bağlanmak istenildiğinde, programın çalıştığı bilgisayarın adresinin yanında istekleri kabul ettiği 'port' numarasını da vermek gerekir. Örnek verecek olursak:
144.122.156.104 'IP' adresine sahip makinada (orca) çalışan 'telnet' sunucu programına (23. 'port' dan hizmet veren) bağlanmak için aşağıdaki satır yazılır.
telnet 144.122.156.104 23

Daha önce de belirttiğimiz gibi bazı sunucu programların belirli 'port' lardan hizmet verdiği bilindiği için, bu sunuculara bağlanmak istediğimizde, 'port' numarasını vermeye gerek kalmaz. Bu durumda yukardaki satır
telnet 144.122.156.104
şeklinde de yazılabilir.


Bilgisayar ilk açıldığında üzerinde çalışan sunucu programlar otomatik olarak açılış dosyalarından çalıştırılabildiği gibi genel kullanım biraz daha farklıdır.

Değişik 'port' ları dinleyen birçok sunucu programın, hiçbir istemciye cevap vermediği durumda bile, birçok sistem kaynağını gereksiz yere kullandığı düşünülerek, 'inetd' adında istemcilerle diğer sunucu programlar arasında koordinasyonu sağlayan bir sunucu program düşünülmüştür. Açılış dosyalarından da başlatılabilen bu sunucu tek başına bütün 'port' ları dinler ve herhangi birisine istek geldiği zaman aşağıdaki prosedürü takip eder:

1- /etc/services dosyasından ilgili 'port' a hizmet veren servis ismini bulur.
2- konfigürasyon dosyası olan '/etc/inetd.conf' dan bu servis için gelen isteğe nasıl cevap vereceğini belirler ve gerekli programı çalıştırır.
3- bir istek geldiği zaman tekrar 1`e döner.

Bir örnekle anlatmadan önce tipik bir '/etc/services' ve '/etc/inetd.conf' dosyasının içeriğine bakalım.
<'/etc/services')>
tcpmux     1/tcp
echo      7/tcp
echo      7/udp
discard     9/tcp      sink null
discard     9/udp      sink null
systat     11/tcp     users
daytime     13/tcp
daytime     13/udp
netstat     15/tcp
chargen     19/tcp     ttytst source
chargen     19/udp     ttytst source
ftp-data    20/tcp
ftp       21/tcp
telnet     23/tcp
ktelnet     1023/tcp    #Added by AS 5/5/98
smtp      25/tcp     mail
time      37/tcp     timserver
time      37/udp     timserver
name      42/udp     nameserver
whois      43/tcp     nicname     # usually to sri-nic
.
.

<'/etc/inetd.conf'>
# Ftp and telnet are standard Internet services.
#
ftp   stream tcp   nowait root  /usr/sbin/in.ftpd    in.ftpd
telnet stream tcp   nowait root  /usr/sbin/in.telnetd  in.telnetd
#
# Shell, login, exec, comsat and talk are BSD protocols.
#
shell  stream tcp   nowait root  /usr/sbin/tcpd in.rshd
login  stream tcp   nowait root  /usr/sbin/tcpd in.rlogind
exec  stream tcp   nowait root  /usr/sbin/tcpd in.rexecd
comsat dgram  udp   wait  root  /usr/sbin/in.comsat   in.comsat
talk  dgram  udp   wait  root  /usr/sbin/in.talkd   in.talkd
.
.

23. 'port' a bir istek geldiğinde, 'inetd' '/etc/services' dosyasına bakarak bu 'port' numarasına denk gelen servis ismini ('telnet') bulur. Daha sonra '/etc/inetd.conf' dosyasına bakarak bu servise denk gelen sunucu programı ('/usr/sbin/in.telnetd') çalıştırır.

Herhangi bir 'port' u dinleyen program bir iş yaparken, başka bir deyişle dinlediği 'port' a gelen bilgileri almaya hazır değilken, eğer bu 'port' 'buffered' ise gelen bilgiler kaybolmaz. İşletim sistemi içerisine yerleştirilen programlar sayesinde kapasitesi sınırlı kuyruklara yerleştirilerek ilgili sunucu programın alması için bekletilirler.

Internet üzerinde herhangi bir IP adresi üzerindeki 'port' dan hizmet veren sunucu programa bağlantı yapmak isteyen istemci program, sunucu programın cevaplarını (reply) yollamak için bağlantı kuracağı kendi üzerindeki 'port' numarasını da sunucu programa gönderir.

'Port' numarası genellikle 2 'byte' olarak tutulur. Bu nedenle 65536 adet 'port' numaralamak mümkündür. Genellikle 1024`den küçük olan 'port' numaraları özel hakları olan kullanıcılar (root) tarafından kullanılırken, büyük olanlar
genel kullanıma açıktır.Not: Yazılar konusundaki yorumlarınız için lütfen Yorum Yazın bölümümüzü kullanın.

Yazar : Mustafa ATAKAN
Son Güncelleme : 23 Şubat 2006, Perşembe
Sayfa Sürümü : 1
Okunma Adedi : 7,602
Son Okunma : 2018-01-20 03:15:31
Kaynaklar : http://www.olympos.org/article/articleview/32/1/10/port_nedir

SSH Nedir?Port Nedir?PKI ve Dijital İmza Uygulamaları
© [Site Haritası]
| Makaleler | Seyir Defteri | Kaynaklar | İndirin | İletişim |

RSS dosyasını görmek için tıklayınız. RSS dosyasını görmek için tıklayınız.XML versiyonu için tıklayınız WAP versiyonu için tıklayınız Bu site DyNA İçerik Yönetim Sistemi üzerinde çalışmaktadır.
İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa
ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap
  Sitemizde 5 kişi çevirimiçi | Bugün =159 | Dün =137 | Bu Ay=3,870 | Günlük En Fazla=1,109 tekil ziyaretçi