Bana Yaratıcılığı Öğretenin 40 yıl kölesi olurum - İsmail KIRBAŞ ile Web Sitesi Tasarımı
İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa]
 Site Haritası 
 
Site Map
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | Makaleler | Reklam ve Pazarlama | Bana Yaratıcılığı Öğretenin 40 yıl kölesi olurum

Diğer Yazılar
Reklam Nedir? İşlevi ve Etkileri Nelerdir?
Dünden Bugüne Türkiye’de Reklam’ın Tarihi
Ambalaj Tasarımının Önemi
Marka Olmak
Pazarlama Amaçlı Halkla İlişkiler (MPR)
Fikrinizi Satmak
Teknolojik Hastalik: Reklam Korlugu
Müşteri İle Aynı Dili Konuşmak
İnternet Üzerinden Pazarlama Nasıl Yapılır
Hedef Pazar Seçim Stratejileri
Lider Satış Yöneticisi
Yeni Ekonomi
Pazarlama Stratejileri ve Karar Alma Mekanizması
İmaj Faktörü
Türkiye'den Reklam Sloganları
En Etkin Sloganlar
Reklamın Tarihi
Reklam Kavramı
Pazarlama Önerileri
SUBLIMINAL (Bilinçaltı) Reklam
Pazarlamanın Temelleri
İmalatçı İşletmelerde Pazarlama Problemleri
Değere Dayalı Satış: İnsan Davranışını Etkilemek
Reklam sloganı nasıl bulunur?


E-posta Gönderin Yorum Yazın
Güvenlik Kodu:8720Güvenlik Kodu:8720Güvenlik Kodu:8720Güvenlik Kodu:8720
En Son Okunan 10 Makale
  1. Makaleler
  2. Web Sitesi İletişim Türleri
  3. Yönetimde 32 Altın Kural
  4. E-iş Dökümanlar
  5. Site Tasarımında Temel İlkeler (2)
  6. Diyafram ve Enstantane
  7. SSL, SET ve Dijital Ödeme Sistemleri
  8. B2C Nedir?
  9. Projelerimiz
  10. Yapay Sinir Ağları
 
Bana Yaratıcılığı Öğretenin 40 yıl kölesi olurum>
Yazı Tipi KüçültYazı Tipi BüyütAna SayfaYazıcıdan ÇıkarPDF Belgesi Olarak GörüntüleFavorilerime EkleArkadaşıma Tavsiye EdeceğimRTF (Word Dokümanı) olarak görüntüle

Kimi doğru kimi yanlış kullanılan kavramlar halinde. Bu kadar ağır olan bu kelime dışarıdan nasıl algılanıyor?

Eğitim verdiğim kurumlardan birinde, önceki yıllarda öğrenciler arasında yaptığım küçük bir araştırmada (yoklama demek daha doğru), şöyle bir sonuç çıktı:

Reklam sektörü içinde yaratıcı kelimesini nasıl algılıyorsunuz?

1- özgür olmak

2- dilediğini yazıp çizmek

3- kimsenin yaptığın işe itiraz edememesi

4- kimsenin size karışmaması

5- farklı olmak

6- yapılmamışı yapmış olmak

7- karşındaki şaşırtmak

8- diğer

Bunlar sırasıyla en çok verilen cevaplar. Dikkat ederseniz, bir özgür olma durumu sözkonusu. Sektörümüzün dışa dönük yaratıcı görünüşü böyle. Bu çok yanlış olmasına rağmen böyle. Çünkü, yaratıcı ekipler asla özgür değildirler. Önlerinde bir brif vardır, bu brifin içinde de verilecek mesajlar bellidir. Bunun dışında yaratıcı ekipte hiç kimse çıkıp da ben özgürüm, dilediğimi yazar ve çizerim ve de bunu uygulatırım diyemez. Buna rağmen dışarıdan bakıldığında müşteriden bağımsız hareket eden, dilediğini yazıp çizen ve uygulayan, sonunda da bu özgürlüğünün bedelini yüksek bir maddi karşılık ile alan bir sektör görünümü sözkonusu. Bunun böyle olmadığı ne yazık ki, sektörde çalışılmaya başlanınca görülüyor.

Hangi alanda olursa olsun, öncelikle bilinmesi gereken ilk şey malzemedir. Her şeyden önce elindeki malzemeyi iyi tanımak ve malzemeyi işe uygun kullanmak önemlidir.

Yaratıcılığın da hangi dalında (sanatttan endüstriyel tasarıma kadar) olursa olsun öğrenilmesi gereken ilk şey malzemelerin doğru kullanılması. Yaratıcılık kavramının en çok kullanıldığı ve yaratıcılık süreci ile üretim yapan kurumların başında gelen reklam ajanslarında da. Reklam sektörünün elindeki malzemeler bellidir.

- dil

- grafik tasarım

- brief

- bilgi

- araştırma

- mecra

Bunlar, sektörde kullandığımız malzemeler.

Doğduğumuz andan itibaren bir göstergeler dünyasında olduğumuzun farkında olmadan yaşıyoruz. Toplumsal olarak önceden üzerinde uzlaşma sağladığımız ve kodlarla belirlenmiş bir dil kullanıyor, bu dili yazıya döküyor, görsel işaretler, mimikler, vücut dili, müzik, mimari ve benzeri milyonlarca gösterge dizini ile yaşıyoruz. Reklamcılığın özünde de bu göstergeler yardımıyla yeni gösterge dizinleri oluşturmak ve hedef kitlelere ortak kodlar içinde bu yeni gösterge dizinlerini aktarmak yatar.

Yaratıcılığın en kısa tanımı da böylece ortaya çıkıyor. "Hedef kitleye, üzerinde uzlaşılan kodlar yardımıyla yeni gösterge dizgeleri sunmak"

İşte, yaratıcılık eğitiminin çerçevesi de bu. Kullandığımız malzemeler birer göstergedir. Bu göstergelerin yeni göstergeler ve dizinler oluşturmada kullanılması ve bu yeni göstergelerin oluşturulma yöntemleri, yaratıcılık eğitimidir.

Öğrencilere ilk söylediğim şey şudur: "Reklam yazmak demek, güzel söz söylemek demek değildir. Müşterinin ihtiyacını tam olarak anlamak, yaratıcılığın başlangıcıdır. Yaratıcığın sonuçlanması ise tarzınızla ilgilidir. Yani dili kullanış şekliniz".

Yaratıcılık eğitiminin verilmesi ve yaratıcılığın öğretilmesi de bir süreç. Tıpkı yaratıcı işlerin üretilmesinde yaratıcılık sürecininin yaşanması gibi.

Şimdi bu mantık içinde gelelim Türkiye'de reklam sektöründe yaratıcılığın eğitimine... Reklam sektörüne eleman yetiştiren öğretim kurumları olarak üniversiteler, programlarını kendi kendilerine oluşturmazlar. Programlarını sektör işletmelerinin (reklam ajanslarının) yapılarına ve ihtiyaçlarına yönelik olarak düzenlerler (ders, konu ve içerik olarak). Teknolojik ve sosyolojik değişimler ve gelişmeler, üretim şeklinden, kullanılan malzemeye kadar pek çok süreci etkiler. Üretim sürecindeki bu değişimler de üretim sürecinde yer alan insan kaynaklarını etkilemiş olur. Bazı alanlarda eleman ihtiyacı ortadan kalkarken, bazı alanlarda da yeni eleman ihtiyacı doğar. Yeni iş kolları ve meslekler ortaya çıkar. Bazıları yok olur. Öğretim kurumları da bu değişimlere uygun olarak, reklam ajanslarının ihtiyaçlarını karşılayacak programlarını sürekli yenilerler.

Bu nokta reklam sektörü için çok önem taşıyor. Çünkü, reklam ajanslarında uygulanan yaratıcılık yönetimi, öğretim kurumlarının nasıl bir tarz uygulaması gerektiğini de belirliyor. Okullarından mezun olanların, sektörün üretim sürecine (yani Yaratıcılık Yönetimi Mantığı'na) uygun olup olmaması, sektörü direkt ilgilendiren bir nokta. Yeni mezun olanların işe başladıkları anda yaşayacakları ilk pratik deneyimler, sektöre alışma ve ilerleme süreçleri yaratım sürecini ve üretimini direkt olarak etkiliyor.

Şu anki reklam sektörü eleman ihtiyacı nasıl karşılanıyor? Bir de buna bakalım. Reklam ajanslarının grafik bölümleri, ihtiyacını çok büyük oranda, üniversitelerin güzel sanatlar bölümlerinden elde ediyor. Bunun yanı sıra özel eğitim kurumları da grafik bölümlerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak öğrenci kabul ediyor.

Reklam ajanslarında, bölümü başından belli olan tek bölüm sadece ve sadece grafik bölümleri. Bunun dışında kalan bölümlerin tam anlamıyla okulu yok. İletişim ve reklamcılık bölümleri ise genel anlamda reklamcı yetiştiriyor. Reklam ajanslarının bel kemiği olan reklam yazarlarının akademik anlamda okulu yok. Müşteri temsilcilerinin, medya sorumlularının, trafikerlerin, stratejik planlamacıların da. Bunlarla ilgili genel bilgilerin yer aldığı desrler veriliyor. Ancak hiçbiri grafik bölümü gibi sektöre bu adla eleman yetiştirmiyor.

Bu nedenle sektörün ihtiyacı olan yaratıcı elemanların çoğu, sektörün kendi içinde yetişiyor. Bunun yanı sıra her grafik mezunu da bir reklam ajansında yaratıcı ekipte yer almıyor. Çünkü yaratıcılık, ölçüleri olan bir kavram değil. Yaratıcılık eğitimi ve öğretimi, yüzyıllardır tartışılan bir konu. Yaratıcılık öğeretilir mi, doğuştan mı gelir? Mozart, eğitim almamış olsaydı, o besteleri yapabilir miydi? Yani, nota okumayı, müzik aleti çalmayı öğrenmeseydi... Daha açık olarak, malzemeyi kullanmayı öğrenmeseydi... Aynı şekilde Picasso. Resim eğitimi almasaydı, kullanmayı bilmediği bir malzeme üzerine kendi tarzını oturtabilir miydi?

Öğretim kurumlarında verilen yaratıcılık öğretimi ve eğitimi de belli sınırlar içinde. Yani, sektöre girildiği zaman karşılarına çıkacak olan malzemeyi tanıtma yönünde.

Yaratıcılığın en önemli noktalarından biri de yukarıda değindiğim gibi "tarz"dır. Belki de yaratıcılığı kişiye yükleyen en önemli ayrım da bu. Yaratıcılık eğitimi ve öğretimi sırasında öğrencinin edindiği malzeme bilgisi, o kişi tarafından, kendi tarzına uygun bir şekilde kullanıldığı an kişiye özgü yaratıcılık da ortaya çıkmış oluyor. Kişiye özgü yaratıcılığın ortaya çıkmasının en önemli etkeni ise eğiten, öğreten kişi.

Bu nedenle de eğitimcinin, yaratıcılık eğitimi ve öğretiminde rolü oldukça fazla. Klişeleşmiş yapıların dışında, öğrenciye kendi tarzını oluşturma yönünde vereceği bir eğitim çok önemli. Belki de her şeyin anahtarı onda...Not: Yazılar konusundaki yorumlarınız için lütfen Yorum Yazın bölümümüzü kullanın.

Yazar : Bülent Fidan
Son Güncelleme : 26 Mayıs 2006, Cuma
Sayfa Sürümü : 1
Okunma Adedi : 11,431
Son Okunma : 2018-02-18 04:33:50
Kaynaklar : http://ilef.ankara.edu.tr/reklam/yazi.php?yad=403

Reklamın TarihiBana Yaratıcılığı Öğretenin 40 yıl kölesi olurumReklam Kavramı
© [Site Haritası]
| Makaleler | Seyir Defteri | Kaynaklar | İndirin | İletişim |

RSS dosyasını görmek için tıklayınız. RSS dosyasını görmek için tıklayınız.XML versiyonu için tıklayınız WAP versiyonu için tıklayınız Bu site DyNA İçerik Yönetim Sistemi üzerinde çalışmaktadır.
İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa
ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap
  Sitemizde 7 kişi çevirimiçi | Bugün =85 | Dün =184 | Bu Ay=3,213 | Günlük En Fazla=1,109 tekil ziyaretçi