İş Zekası - İsmail KIRBAŞ ile Web Sitesi Tasarımı
İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa]
 Site Haritası 
 
Site Map
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | Makaleler | Proje Yönetimi | İş Zekası

Diğer Yazılar
Başarılı Projelerin Ortak Özellikleri
Tarihten Ders Almak
Proje Yönetimine Giriş
Yazılım Projelerinde Rol Dağılımı
Tasarımın Sonumu Geldi? (1)
Tasarımın Sonumu Geldi (2)
Tasarımın Sonumu Geldi? (3)
Duvara Açılan Projeler
Toplam Kalite Yönetimi
Kriz Yönetimi 2
Kriz Yönetimi 1
Risk Yönetimi Nedir?
Proje Yönetimi Nedir


E-posta Gönderin Yorum Yazın
Güvenlik Kodu:4628Güvenlik Kodu:4628Güvenlik Kodu:4628Güvenlik Kodu:4628
En Son Okunan 10 Makale
  1. Tasarım Marka İlişkisi
  2. Seyir Defteri
  3. Özgeçmişinizi Geliştirmenin 15 Yolu
  4. XHTML'e Giriş
  5. Zirveye Tırmanma Yolları
  6. Freehand Genel Bilgiler
  7. Illustrator Araç Kutusu -2
  8. Sanal POS
  9. PHP ile MySQL Kullanmak
  10. İçerik Yönetimi
 
İş Zekası>
Yazı Tipi KüçültYazı Tipi BüyütAna SayfaYazıcıdan ÇıkarPDF Belgesi Olarak GörüntüleFavorilerime EkleArkadaşıma Tavsiye EdeceğimRTF (Word Dokümanı) olarak görüntüle

İş Zekası - Kurumunuzu akıllı yazılımlar yönetsin!

Computer Associates, iş zekası (Business Intetlligence) kavramını bir adım daha ileri taşımış ve mevcut veriden yola çıkarak onu yorumlayan, kararlar alan ve aldığı kararları kendi kendine uygulayan akıllı yazılım çözüm seti oluşturmuş durumda. İş zekası kavramı pazarda son 10-15 yıldır kullanılmaya başladı. İş zekası uygulamaları için öncelikli olarak bir kurumda, oprasyonel veriye gereksinim var. Örneğin, her türlü müşteri bilgileri, her türlü üretim, dağıtım, muhasebe vb. verileri opreasyonel veri olarak ele alınıyor. İş zekası, ancak operasyonel verinin üzerine kurgulanan bir çözüm. Mevcut verilere bakıp bunları anlayarak geleceğe ilişkin belli mantıklı sonuçlar çıkarabilmek ve öngörüler, raporlamalar yapmak olanaklı olabiliyor.

Bir kurumun iş zekası çözümleri uygulamaya başlayabilmesi için yorumlanacak derecede veri elde etmesi gerekiyor. Pazarda iş zekası çözümleri sunan şirketlerin başında gelen Computer Associates, bu yaklaşıma rakiplerinden daha ileri bir adım eklemiş durumda. CA’in İş Zekası çözümlerinde 4 adımdan oluşan bir olgunluk seviyesi modeli var. Dünyadaki örneklerde görülen şu anda çoğu kurumun 1 ile 2. aşama arasında gelip gittiği bu adımları şöyle özetleyebiliriz: 1. adım veriye ulaşmak 2. adım verilerin filtrelenmesi 3. adım filtrelenmiş bilginin kişiye özel yorumlanması 4. adım bilginin harekete geçilmesi-hareket ve karar aşaması. CA’in buradaki vizyonu, dört aşamayı da kurumlara sunmak. Ürün portföyünün tamam olması ve bu portföyün çok farklı uygulama-platformlarla desteklenmesi.

“İş zekası çözümlerine her sektör ihtiyaç duyuyor. Sektör ne olursa olsun, bunların üzerinden korkunç data yumağının içinden hedefe yönelik bilgiyi çekebilmek, raporlayabilmek, daha da ötesi geleceğe yönelik öngörüler yapabilmek. Onları yaparken sadece sizin koyduğunuz kurallarla değil, sizin görmediğiniz ilişkileri de yakalayabilmesi çok önemli. Gerçek iş zekası uygulamalarının içine yapay zeka tanımları giriyor” diyen Ahmet Eralp Ülker, iş zekası’nın üst yönetimin en fazla dikkat etttiği katman olduğunu sözlerine ekliyor.

İş Zekası tanımından önce benzer yapıdaki işler düne kadar OLAP, veriambarı ile anlatılıyordu. Ülker, “OLAP, 1 ve 2. aşama arasına gelen bir adım. Ana data yumağından onları veriambarına doldurup, onlardan belli küpler yaratıp, belli datamartlar oluşturup satış-üretim datamartı gibi- bunları özetleyip bilgiler verebilmek. Fakat bunun daha ötesi var. Çok farklı sistemin entegre edilmesi, onlardan OLAP vasıtasıyla yararlanıp MIS’a gelinmesi. Ama bir öte adım daha var ki görülemeyen datanın içinden sistemin kendisinin belli bir akıl yürüterek sonuç üretmesi, proaktif olması, işte bu unsur çok önemli” diyor.

CA Teknik Müdürü Sevi Tüfekçi ise farklı kaynaklardan gelen verilerin öncelikle bir merkezde toplanması gerektiğine işaret ederek bundan sonraki adımın verileri yorumlayaıp karar alma aşamasına gelme olarak açıklıyor. Bu noktada da iki yaklaşım mevcut: Kuralları kullanıcının tanımladığı uzman sistemler, bir de kendisi kural yaratan yapay zeka sistemleri. Yapay zeka sistemleri için organizasyonun gelişmiş olması, doğru ve bol data gerekiyor. Günümüzde henüz kurumlar, uzman sistemlerle çalışmayı tercih ediyor. Tüfekçi, “İşletmenin olgunluğuna göre iş zekası çözümleri uygulanabiliyor. Henüz operasyonel sistemleri kurulma aşamasında olan bir şirkete iş zekası kurmak doğru olmayabilir” diyor.

Üst yönetimin iş çok kolay Ülker, Türkiye’deki büyük kuruluşların rekabet gücünü artırmak açısından iş zekası çözümlerine geçmeleri gerektiğinin altını çizerek bu alanda az da olsa bazı çabaların olduğuna işaret ediyor ve şöyle devam ediyor: “Bazı sektörlerde kurum hem üretici, hem perakendeci, hem bankacı. Kredi kartları sistemi, üretim sistemi ve perakende sistemini entegre çalıştırması gerek. İşte burada da iş zekası çözümlerinden yararlanması gerek.”

Sevi Tüfekçi de iş zekası çözümlerinin kuruluşlara sağladığı yararı şöyle açıklıyor: “Operasyonu hızlandırmak açısından, yorumlanmış, kişiye özel bilgiyi biraz aksiyon haline getirecek sistemleri kurmak gerekebilir. Yöneticinin rutin olarak önüne belli bir sonucu olan rapor geldiğinde, izlediği plan belliyse bunları belki otomatize etmek bunun en ufak noktası. Örneğin kurum içinde kritik bir durum varsa belirli kişilerin haberdar edilmesi, veya kendi üstüne bildirmesi gereken bir durumsa e-posta metninin hazırlanıp anında ‘onaylıyorsanız bunu yolluyoruz’ noktasında yöneticiye gelmesi gibi yarara dönük uygulamalar mevcut. İş zekası’nın yansımalarından kurumdaki her birey etkileniyor, asıl yararı üst yönetim görüyor. Toplu etkileşimden yönetim yarar görüyor.”

 Not: Yazılar konusundaki yorumlarınız için lütfen Yorum Yazın bölümümüzü kullanın.

Yazar : İsmail KIRBAŞ
Son Güncelleme : 02 Haziran 2006, Cuma
Sayfa Sürümü : 1
Okunma Adedi : 7,624
Son Okunma : 2018-02-24 19:30:07
Kaynaklar : http://www.btvizyon.com.tr/kulakcik.phtml?kulakcik_nox=53

Kriz Yönetimi 1İş ZekasıRisk Yönetimi Nedir?
© [Site Haritası]
| Makaleler | Seyir Defteri | Kaynaklar | İndirin | İletişim |

RSS dosyasını görmek için tıklayınız. RSS dosyasını görmek için tıklayınız.XML versiyonu için tıklayınız WAP versiyonu için tıklayınız Bu site DyNA İçerik Yönetim Sistemi üzerinde çalışmaktadır.
İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa
ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap
  Sitemizde 6 kişi çevirimiçi | Bugün =74 | Dün =155 | Bu Ay=4,293 | Günlük En Fazla=1,109 tekil ziyaretçi