Hazırlık Aşaması - İsmail KIRBAŞ ile Web Sitesi Tasarımı
İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa]
 Site Haritası 
 
Site Map
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | Makaleler | Web Sitesi? | Web Tasarım Rehberi | Hazırlık Aşaması

Diğer Yazılar
Web Tasarım Editörleri
Grafik Bölümü
Web Tasarımında Ölçüler
Bilinmesi Gerekenler
Tasarım İpuçları
Web Sitesi Tasarımı İçin Webmaster Kaynak Siteleri


E-posta Gönderin Yorum Yazın
Güvenlik Kodu:1392Güvenlik Kodu:1392Güvenlik Kodu:1392Güvenlik Kodu:1392
En Son Okunan 10 Makale
  1. Reklam ve Pazarlama
  2. HACCP Nedir?
  3. 10 Maddede Kullanıcı Odaklı Tasarım
  4. Dr. Hakkı Öcal
  5. Elektronik İmza Nedir?
  6. Site İçi Arama
  7. SSH Nedir?
  8. Deniz Yıldızı
  9. Grafik Tasarımda Plan ve Ürün Görselliği
  10. Tasarım Marka İlişkisi
 
Hazırlık Aşaması >
Yazı Tipi KüçültYazı Tipi BüyütAna SayfaYazıcıdan ÇıkarPDF Belgesi Olarak GörüntüleFavorilerime EkleArkadaşıma Tavsiye EdeceğimRTF (Word Dokümanı) olarak görüntüle

1- Doğru Web Adresinin seçilmesi

Web üzerindeki özel barındırma servisleri internet servis sağlayıcınızın sunduğu ücretsiz barındırma hizmetine göre büyük avantajlar sağlar: Bu firmalar sayesinde sadece size özel web adresinizi edinebilirsiniz. Ticari bir hedefe sahip bağımsız kişi veya çalışma gruplarının özel bir domain adresine sahip olmaları gerekir.

Örneğin; http://abone.ISS.com / - FirmaAdı altından erişilebilen bir ticari site, müşterileri veya iş ortakları üzerinde profesyonel bir etki yaratmaz. Türkiye’yi temsil eden .tr uzantısına sahip domain adlarının tescil işlemleri, Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) sorumluluğu altında gerçekleştiriliyor. http://dns.metu.edu.tr sitesi üzerinden istediğiniz anda bir veritabanı sorgulaması yapabilir. Satın almak istediğiniz domain adının ( www.şirketadı.com.tr ) veya ( www.adimsoyadim.gen.tr ) boşta olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer istediğiniz domain kimse tarafından kullanılmıyorsa, yine http://dns.metu.edu.tr sayfalarında sıralanan prosedürleri izleyerek firma isim tescil belgenizi ibraz ederek “.com.tr” uzantılı domain adlarını veya “önce gelen alır” mantığıyla kişisel kullanıma yönelik “.gen.tr” adlarını satın alabilirsiniz.


2- Web sitenizin genel içeriğinin belirlenmesi

Web sitenizin içeriği, herhangi bir web editör ile veya el emeğinizle HTML komutlarıyla biçimlendireceğiniz web sayfalarından kat kat daha önemlidir. Birçok kullanıcı, aslında ziyaretçilerine sunacağı içerik konusunda herhangi bir fikre sahip olmamasına rağmen, kendi web sitesini yapma fikrinin çok cazip ve eğlenceli olacağını düşünür. İlk sayfanızı yaratmaya başlamadan önce, belirlediğiniz içeriğin önemli noktalarını belirten kısa bir liste oluşturun. Bu liste, sunumunuzun ilerde oluşturulacak oluşturulacak olan yapısını ve ilgi çekici tasarımını belirlemenizde yardımcı olur. Ardından, doğru içerik ve online sunumunuzun yaratılmasında temel oluşturması için çarpıcı kelimeler seçin:

Gezgin: Seyahati seviyorsunuz ve sık sık farklı ülkeleri geziyorsunuz. Eğlenceli, maceralı ve ilginç seyahatlerinizle ilgili bir seyahatname yazın ve bu yazıyı resim arşivinizdeki farklı ülkelerin ilginç mekanlarına ait resimleriyle veya eğlenceli sahnelerle süslemeyi ihmal etmeyin.

Sanatçı: Resim çizmekten, fotoğrafçılıktan veya kendi müziğinizi yapmaktan hoşlanıyorsunuz. Web siteniz üzerinde ziyaretçilerinize özel bir galeri oluşturun veya kendi bestelerinizden kısa parçaları, ücretsiz olarak indirilmek üzere suverici nitelikte olmaması gerekir. Eğer web siteniz üzerinde açık adresinizin, telefon ve faks numaralarınızın yayınlanmasında sakınca görüyorsanız, sunulan bilginin hemen altında en azından size erişilebilecek bir e-mail adresinin bulunmasına dikkat edin. Bu sayede hem eleştirileri değerlendirebilir ve ziyaretçilerin size ulaşmasını sağlar hem de istenmeyen durumlardan kurtulabilirsiniz. Ancak ticari bir web sitesinde kuşkusuz firmanızın açık adresinin bulunması gerekir.


3- Web sitenizin hedef kitlesinin tanımlanması

Listenizin ana kriterleri ışığında web siteniz üzerinde hangi içeriği sunacağınıza karar verin. Artık birinci sırada hangi kitlenin sunumuzla ilgileneceğini düşünebilirsiniz. Sonuca bağlı olarak, ileride web sitenizin tasarımını belirlenen hedef grubuna yönelik düzenleyebilirsiniz. Örneğin “Star Wars” veya “Tomb Raider” gibi konularda bir hayran sitesi üzerinde çalışırken çok renkli ve hareketli bir tasarım tercih edilebilir. Ancak buna karşılık, ziyaretçileriniz aynı tasarımı şirketinizin ve girişiminizin faaliyetlerinin sunulduğunu web sitesinden görmekten rahatsızlık duyabilirler.


4- Profesyonel web sitesi için

Eğer web sayfalarınızda sunacağınız içeriği kesinleştirdiyseniz, bir adım ileriye atlayabilirsiniz: İlerdeki adımlarda web sitenizin temel yapısının oluşturulmasında kullanacağınız konu listesini elinize alın. Liste üzerinde basit eklemeler yaparak, sunumunuzun ilerdeki adımları için temel bir taslak oluşturun. Eğer içerik yapısını kesinleştirirseniz, fikirlerinizin sunumu çok daha kolay bir biçimde gerçekleştirilebilir.


5- Yıldız biçiminde veya hiyerarşik yapıda

Planlanan sunumun genişliğine bağlı olarak, web sayfalarının yapısının oluşturulmasında prensip olarak iki farklı yol izlenir;

- Küçük ve orta büyüklükte içeriğe sahip sunumlarda web sayfalarının yapısı yıldız biçiminde planlanabilir. Yani böylelikle başlangıç sayfasından diğer alt sayfalara geçiş yapılabildiği gibi, alt sayfalardan tekrar sorunsuz olarak başlangıç sayfasına dönülebilir. Bu yapı, yeni web sayfalarının kolayca eklenmesine, silinmesine ya da değiştirilmesine imkan tanır.

- Bilgi havuzu büyüdükçe ve farklı projelerle ilgili web sayfalarınızın sayısı arttıkça hiyerarşik bir yapının kullanılması gerekir. Bu tür bir yapıyı tanımlamak için, sabit diskinizdeki klasör ve dosya düzenini örnek verebiliriz. Ziyaretçi başlangıç sayfasından herhangi bir konuyla ilgili ana alt sayfalara eriştikten sonra, yine bu sayfaların da alt sayfalarına ulaşabilir. Böylelikle ziyaretçiniz bir konudan konudan diğerine geçebilirken, aynı zamanda sunumunuzdaki her bir projenin derinliklerine de inebilir. Muhtemelen sunmayı planladığınız bilgilerin ve hizmetlerin taslak haline getirilmesi, ilk bakışta eğlenceli bir bulmaca gibi görünecektir. Ancak kuşkusuz web sitenizdeki her sayfanın, kolay kullanım açısından aynı şemaya göre planlanması ve eşleştirilmesi büyük önem taşır. Sunumunuzdaki her sayfanın aynı temel yapı üzerine hazırlanması, ziyaretçilerin her seferinde yaşayacakları uyum sorununu ortadan kaldırır. İlerdeki adımlarda yapı çalışmalarından tasarruf etmek için, temel yapıyı olabildiğince erken tanımlayın.

Örneğin tüm sayfalarda yönetim bağlantılarını aynı alana yerleştirin ve tüm web sayfalarından kolayca ana sayfaya dönüşü sağlayan bağlantıyı da unutmayın.


6- Klasör ve dosya adlarında önemli noktalar.

Planlamanın ilerleyen bölümlerinde klasör ve dosya adlarının seçimi konusunda iki önemli kurala dikkat etmelisiniz: Üzerinde web sitenizin yayınlanacağı birçok sunucu, Microsoft işletim sistemleri yerine çoğu zaman Unix ile çalışır.

Unix işletim sisteminde büyük ve küçük harfler birbirinden farklı olarak algılanır. Yerel bilgisayarınızda ise genelde “Index. HTML”, “index.html”, “INDEX. html” veya “INDEX.HTML” adı altında kaydedilen dosyalar arasında önemli bir farklılık görülmez. Unix sisteminde ise bunlar dört farklı dosya olarak kabul edilir. İleride web sayfaları arasında sinir bozucu erişim sorunları yaşamak istemiyorsanız, dosya adlarının yazımına dikkat edin ve en tüm kayıtlarınızı küçük harflerle yazın. Türkçe’de olanlar gibi bazı özel karakterlerin dosya ve klasör adları içerisinde kullanılması da sorunlara neden olabilir. Bu yüzden ü, ö, ş, ç, ğ ve ı gibi harfleri kesinlikle kullanmayın. Klasör ve dosya adları içerisinde boşluk karakterinin de kullanılmamasına özen gösterin. Bunun yerine uzun dosya adlarını ayırmak için alt çizgi “_” karakterini kullanın. Kısacası dosya ve klasör adları içerisinde duruma göre A’dan Z’ye İngiliz alfabesindeki harflerin ve 0’dan 9’a kadar olan sayıların kullanılması gerekir.

Uzun dosya adlarından da kaçının. İdeal adlandırma eski MS-DOS standardı olan “8+3” biçiminde yapılır. Yani sekiz karakter dosya adı için ve ek olarak üç karakter de dosya uzantısı için kullanılır.


7- Başlangıç sayfası üzerindeki hataların engellenmesi

Bir web sitesinin çalışmasında hatalara ve hoşnutsuzlara neden olacak birçok neden sayılabilir. Önemli düzenleme hatalarının yanı sıra, web tasarımcılarının zarafet açısından da dikkat etmeleri gereken özellikler vardır. Birçok tasarımcı ve ziyaretçi için bu durum, iki farklı açıdan değerlendirilir;

Zarafet ve güzellik, ziyaretçinin bakış açısına göre değişir. Ancak tüm bunlardan bağımsız olarak bazı temel kurallar vardır ki, online sunumunuzun kapısına gelen ziyaretçilerinizin sitenizi es geçmelerini önleyebilir. Eğer hoşnutsuzluklar daha ana sayfanızdan başlar ve bu durum ilgi çekici olmayan içerikle bir araya gelirse, muhtemelen ziyaretçi, sayfanız tam olarak yüklenmeden sunumuzun içeriği umursamadan uzaklaşacaktır.


Web sitenizin başlangıcında dikkat etmeniz gereken temel kurallar nelerdir, bunları inceleyelim;

:: Giriş sayfasının yüklenme süresini olabildiğince düşürmeye çalışın. Bu durum, kuşkusuz sunumunuzdaki tüm diğer web sayfaları için de geçerlidir. Giriş sayfasının yüklenmesi sırasında çok uzun bekleme süresi, ziyaretçinin sıkılmasına ve sayfanızı ziyaret etmekten vazgeçmesine neden olabilir.

:: Eğer web sayfanız çerçevelerden (Frame) oluşuyorsa, örneğin az da olsa bazı ziyaretçilerin sayfa yönetimini kullanırken başarısız olabileceklerini düşünmelisiniz. Buna rağmen çerçeve yapısından
vazgeçmeyecekseniz, sayfanızda mutlaka -Tag’ine yer vermelisiniz: Bu özellik ziyaretçilerinizin, web sayfalarının içeriğini Frame yapısı olmadan kullanmasına imkan tanır.

:: Web sayfalarınız üzerinde reklam yayınlayarak para kazanabilirsiniz. Üstelik bu para, web sitenizin maliyetini rahatlıkla karşılamanıza yetecek miktarda olabilir. Ancak buna karşılık, online sunumunuzun girişine direkt olarak çok sayıda reklam bandı yerleştirerek, başarı elde edemezsiniz. Çünkü bu durumda web sayfalarınızın içeriğini görmek için gelecek olan ziyaretçi sayısı azalır. Ayrıca, sayfanızın yüklenmesini beklemek yerine, yerleştirdiğiniz reklam bantlarına tıklayacak kullanıcı sayısının daha fazla olmayacağını kim garanti edebilir ki?

:: Muhtemelen web’de gezinirken önceden karşılaştığınız bir durum olan, web sayfalarının açılışı sırasında otomatik olarak birçok browser penceresinin açılması işleminden kaçınmalısınız. Bu durum birkaç saniye içerisinde web sayfanızın açılan pencereler ardında kaybolmasına neden olur. Eğer önceden böyle bir durumla karşılaştıysanız, zaten ziyaretçilerinizin hislerini tahmin etmek güç olmayacaktır.

:: Sunumunuzun web sayfalarını gereksiz bileşenler ve içerikle boğmaktan kaçının.Gerçekten sayfalarınızda çok geniş bilgiler sunmak isteseniz bile, bu içeriği ilk sayfa üzerinde harcamayın.Özellikle de sunumuzun ilk sayfalarının sayısız tuş (button) veya yanıp sönen animasyonlar arasında kaybolmamasına dikkat edin. Bu durum, ziyaretçilerinizin sayfa üzerinde yönetimini zorlaştırır ve online sunumunuzun derinlerine inmelerine engel olur.

:: Eğer ziyaretçilerinizin sayfalarınız arasında dolaşması için Imagemap’lerdenyararlanıyorsanız, buna alternatif olacak yönetim yardımcıları kullanın. Araştırmalara göre internet kullanıcılarının yüzde 15’i web’de gezintileri sırasında grafik gösterimini devre dışı bırakıyor. Eğer Imagemap’lere bir alternatif sunulmazsa, bu durumda ziyaretçiler sunumunuzu takip etme imkanını kaybederler.

:: Direkt olarak görüntülenme komutuyla ekrana gelen video ve Flash animasyonlarından kaçının. İlerdeki bölümlerde ayrıntılı olarak da anlatılacağı gibi, bu animasyonlar büyük bir ziyaretçi kitlesi tarafından doğru biçimde görüntülenemez. Çoğu web gezgini, çoklu ortam dosyalarının gösterimi ve web sayfasının ek içeriğinin görüntülenmesi için gerekli eklentileri ancak web sayfalarının yönlendirmeleri doğrultusunda
yükler. Prensip olarak sayfalarınız üzerinde ayrıntılı ziyaretçi bilgi formlarının kullanılması hoş karşılanmaz. Çünkü bu sayede ziyaretçilerin izni olmaksızın, verdikleri bilgiler istenmeyen amaçlar içinkullanılabilir.

Ancak basit ve istatistiksel sorularla okuyucularınızın ilgi alanlarını belirleyebilir ve sunumunuzu buna göre yönlendirebilirsiniz. Kişisel amaçlı web sitelerinde, ziyaretçilerin kişisel bilgilerini öğrenmeye yönelik formlar kullanılmamalıdır.Not: Yazılar konusundaki yorumlarınız için lütfen Yorum Yazın bölümümüzü kullanın.

Yazar : acildestek
Son Güncelleme : 20 Haziran 2006, Salı
Sayfa Sürümü : 3
Okunma Adedi : 7,124
Son Okunma : 2018-02-20 04:10:57
Kaynaklar : www.turkiyeforum.com

Hazırlık Aşaması Web Tasarım Editörleri
© [Site Haritası]
| Makaleler | Seyir Defteri | Kaynaklar | İndirin | İletişim |

RSS dosyasını görmek için tıklayınız. RSS dosyasını görmek için tıklayınız.XML versiyonu için tıklayınız WAP versiyonu için tıklayınız Bu site DyNA İçerik Yönetim Sistemi üzerinde çalışmaktadır.
İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa
ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap
  Sitemizde 4 kişi çevirimiçi | Bugün =161 | Dün =156 | Bu Ay=3,632 | Günlük En Fazla=1,109 tekil ziyaretçi