Web Tasarımında Ölçüler - İsmail KIRBAŞ ile Web Sitesi Tasarımı
İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa]
 Site Haritası 
 
Site Map
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | Makaleler | Web Sitesi? | Web Tasarım Rehberi | Web Tasarımında Ölçüler

Diğer Yazılar
Hazırlık Aşaması
Web Tasarım Editörleri
Grafik Bölümü
Bilinmesi Gerekenler
Tasarım İpuçları
Web Sitesi Tasarımı İçin Webmaster Kaynak Siteleri


E-posta Gönderin Yorum Yazın
Güvenlik Kodu:5304Güvenlik Kodu:5304Güvenlik Kodu:5304Güvenlik Kodu:5304
En Son Okunan 10 Makale
  1. Zaman Yönetimi Teknikleri
  2. Strese Girmemek İçin Neler Yapmalıyız ?
  3. İş Dünyasında Strese Dayanıklılık
  4. Freelance Olmak
  5. Stresin Üstesinden Gelmek
  6. Web Sitesi İletişim Türleri
  7. Kelimelerin Önemi
  8. Hızlı RSS Hazırlama
  9. Marka Olmak
  10. Kötü Web Sitesi Ülser Yapıyor
 
Web Tasarımında Ölçüler >
Yazı Tipi KüçültYazı Tipi BüyütAna SayfaYazıcıdan ÇıkarPDF Belgesi Olarak GörüntüleFavorilerime EkleArkadaşıma Tavsiye EdeceğimRTF (Word Dokümanı) olarak görüntüle

Öğrenmeye, işin sonundan ya da ortasından değil, başından başlamanız gerekir.

Önemli Not: Eğer web sayfam sadece IE6.0 ile, Windows'ta ve 800x600 çözünürlükte düzgün görünsün yeter" diyorsanız o zaman bu yazıyı okumayınız. Ancak, belirtmeliyim ki, bunun "Ben loş ışıkta, profilden ve sadece sabahları çok yakışıklıyımdır" demekten fazla bir farkı yok.

Klasik grafik tasarımından Web tasarımına geçiş yapmak isteyenlerin karşılarına çıkan ilk sorun, alışmış oldukları standartların Web için geçerli olmamasıdır ! Bu aşamada şunu özellikle ve altını çizerek vurgulamak istiyorum... Web tasarımı içerdiği tüm öğelerle bir bütündür; yani gözleri görmeyen birinin bir fili dokunarak tarif etmesi gibi Web tasarımını oluşturan bir ya da birkaç öğeyi iyice öğrenip gerisini boş vererek sağlıklı web tasrımı yapmak imkansızdır. Bu öğelerin çokluğu ve detayları ilk bakışta göz korkutmakla birlikte, web tasarımının asıl keyfi de burada gizlidir...her gün sürekli, sürekli öğrenirsiniz ve öğrenmeye işin ortası ya da sonundan değil, başından başlamanız gerekir, çünkü bu öğelerin hepsi birbiriyle bağlantılıdır.

Şimdi bu yazıda web tasarımının en başına dönüyoruz. Çok güzel tasarımlar, bannerlar, rolloverlar yapabilirsiniz, ama öncelikle bu tasarımı "Çizeveğiniz" Web'deki "kağıdın" ölçüsünü biliyor olmamız gerekir.

Bir dergi ya da broşür tasarımı yaparken, çalışmanızda kağıt boyutlarının ne olması gerektiği, hangi puntoda font kullanacağınız bellidir. Size sunulmuş standart seçeneklerle hazırlanmış çalışma; örneğin A4 boyutunda bir kağıda basılı 18 punto başlık ve 12 punto yazılarla hazırladığınız bir broşür dünyanın her yeinde aynı görülür.

İnsanlar, hazırladığımız Web sayfalarını farklı işletim sistemlerine sahip bilgisayarlarla ve farklı özelliklere sahip Web tarayıcılarını kullanarak izliyorlar. Ve maalesef her Web tarayıcısı sayfaları görüntülerken bir standartta birleşmeyip, "kendi kafasına göre takıldığı" için Web sayfalarımızı yapmadan önce bazı püf noktalarını bilmemiz gerekiyor. Bu noktaları bilmeden yaptığımız bir sayfa, biz sayfayı kendi bilgisayarımızın şartlarında görerek yaptığımız için bize çok güzel görünecektir, ama başka birisi için görünen şey vahim olabilir.

Çalışma alanımız

A4 Kağıtta çalışma alanınız bellidir. Web'de ise bu çalışma alanı enine ve boyuna sınırsızdır; yani 5 metre eninde bir sayfa yaparsanız; tarayıcınız bunu sağa ve sola kaydırarak görüntüler. Ama tabii ki bu istenilen bir durum değildir.
Bu noktada tasarımımızın he koşulda düzgün görünmesi için sınırları bizim belirlememiz gerekir.

Kural 1 : Ziyaretçileriniz sayfanızın solundan sağına doğru tümünü görüntülemek için tarayıcının yatay kaydırma çubuğunu kullanmak zorunda kalmamalı.
Kural 2 : 800 x 600 çözünürlükte harika görünen siteniz, 1024 x 768 çözünürlükte ekranın sol üst köşesine yapışıp kalmamalı, etrafında çirkin beyaz boşluklar bırakmamalı.


Çalışma Alanımızı Belirleyelim;

Kendimize ilk sormamız gereken, sayfamızı hangi çözünürlük ayarlarına göre tasarlayacağımızdır. Özellikle laptopların yaygınlaşması ile artık insanların büyük bir çoğunluğu 1024 x 768 ekran çözünürlüğünü tercih etmekle birlikte, yine de hala 800 x 600 çözünürlük kullananların sayısı az değil. 600 x 480 gibi düşük çözünürlükleri ise artık kimse kullanmıyor.

Sayfanızı 800 x 600'e ya da 1024 x 768'e göre yapmak tabi ki sizin bileceğiniz iş. Ancak benim tavsiyem, sayfanızın 800 x 600 çözünürlükte düzgün görünmesini sağlayacak, ancak aynı zamanda 1024 x 768 çözünürlükte de güzelliğini koruyacak bir "orta yol" seçmeniz. Bu seçim, sayfanızı geniş kitlelerin aynı güzellikte izleyebilmesini sağlayacaktır.

Bunu yapabilmeniz için farklı işletim sistemleri ve farklı taraıcıların özelliklerini bilmeniz gerekecektir. Örneğin Windows işletim sisteminde ekranın en altında boydan boya uzanan çubuk, sayfanızın görüntü alanından çalmaktadır. Bu da Macintosh ile tasarladığınız bir sayfanın giriş sayfasının altında görünmesini istediğiniz logoyu, müşterinizin PC'sinde ilk başta görmemesi demektir ! Aynı şekilde, tarayıcıların kaydırma çubuklarının en olarak ölçüleri de farklıdır.

Çalışma alanımı hangi boyutlara göre planlamak istiyorsak o yönde ölçüler seçmeleyiz.

------------------------------

800 x 600 Çözünürlük için;

Windows işletim sistemi

IE 5.X En : 780 Boy : 410
IE 6.0 En : 780 Boy : 413
N 4.X En : 780 Boy : 422
N 6.X En : 776 Boy : 446


Macintosh Klasik

IE 4.5 En: 744 Boy : 446
IE 5.x En: 748 Boy : 439
N 4.7 En: 768 Boy : 437
N 6.2 En: 763 Boy : 464


Mac OS X

IE 5.x En : 748 Boy : 436
N 6.2 En : 769 Boy : 463

800 X 600 çözünürlükte farklı tarayıcı ve işletim sistemlerine göre sayfanın görüntülenen bölümü pixel cinsinden şöyledir. Yukarıda ki çizelgeye baktığımızda, 800 x 600 özünürlükte en ve boy olarak ekrana tam olarak sığmasını istediğimiz bir tasarımın aşağıda ki ölçüler içinde olması gerekiyor.

Önerilen en güvenli ölçü : 744 En x 410 Boy, hem Windows hem de Mac'te tam görüntü için: 748 En x 410 Boy.

"Yok ben sadece 1024 x 768 çözünürlükte görüntülenecek sayfa yapmak istiyorum" diyorsanız, o zaman seçmeniz gereken çalışma alanları şöyle olmalıdır.

Önerilen en güvenli ölçü : 968 en x 578 boy, hem Windows hem de Mac'te tam görüntü için : 972 en x 578 boy, Sadece Windows'ta tam görüntü için : 1000 en x 578 boy.

Tabi ki çözünürlüğe ve pencere boyutuna göre enlemesine açılıp kapanan esenek tablolarla görüntü sorununu bir derecede halletmek mümkün. Ancak bu sorunu tam anlamıyla çözmüyor. Sayfanızın grafik tasarımında yine de yukarıda verilen ölçüleri göz önüne almanız lazım.

Püf Noktası: Dreamweaver ile çalışırken sayfanın alt sağ köşesinde sayfa ölçüsünü gösteren bir menü vardır. Bu menü farklı çözünürlüklere göre çalışabileceğiniz maksimum alan ölçüsünü gösterir. (Örneğin, 760 x 420 (800 x 600 maximazed) gibi.) Bu menüden ölçüyü değiştirdiğimizde Dreamweaver penceresi enlemesine ve boylamasına açılıp kapanarak size sayfanızın farklı çözünürlükte nasıl görüntüleneceğini gösterir. Unutmamanız gereken şey, Dreamwevaer'ın size çalışabileceğiniz "ideal alanı" değil "Maksimum alanı" gösterior olmasıdır. Yani yukarıda verdiğimiz değerler yine de daha güvenlidir.Not: Yazılar konusundaki yorumlarınız için lütfen Yorum Yazın bölümümüzü kullanın.

Yazar : acildestek
Son Güncelleme : 20 Haziran 2006, Salı
Sayfa Sürümü : 2
Okunma Adedi : 12,677
Son Okunma : 2018-02-19 16:26:07
Kaynaklar : www.turkiyeforum.com

Grafik BölümüWeb Tasarımında Ölçüler Bilinmesi Gerekenler
© [Site Haritası]
| Makaleler | Seyir Defteri | Kaynaklar | İndirin | İletişim |

RSS dosyasını görmek için tıklayınız. RSS dosyasını görmek için tıklayınız.XML versiyonu için tıklayınız WAP versiyonu için tıklayınız Bu site DyNA İçerik Yönetim Sistemi üzerinde çalışmaktadır.
İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa
ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap
  Sitemizde 3 kişi çevirimiçi | Bugün =134 | Dün =187 | Bu Ay=3,449 | Günlük En Fazla=1,109 tekil ziyaretçi