Yüzde Doksan Sekiz (%98) - İsmail KIRBAŞ ile Web Sitesi Tasarımı
İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa]
 Site Haritası 
 
Site Map
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | Makaleler | Kişisel Gelişim | Yüzde Doksan Sekiz (%98)

Diğer Yazılar
Özgeçmiş nedir? Nasıl yazılır?
Beyin Nasıl Öğreniyor?
Motivasyon Stratejileri
Bill Gatesin Liderlik Sırları
Zaman Yönetimi Teknikleri
Stresin Üstesinden Gelmek
Strese Girmemek İçin Neler Yapmalıyız ?
Motivasyon İpucları
Öğrenme Stilinizi Biliyor Musunuz?
Toplam Kalite'nin Mayası: Tevazu
Özgeçmişinizi Geliştirmenin 15 Yolu
Hangi Meslegi Tercih Edelim?
Kariyerin yolları taştan...
Sorun Çözme Tekniği
Söz Söyleme ve İş Başarma Sanatı
Evet Dedirtme Sanatı
Atalet
Özgüven Nedir ?
Başarı Yolunda 70 Altın Kural
Duygusal Zekayi (EQ) Gelistirmek İçin 7 Öneri
Zaman Yönetimi
Kolay ve İyi Öğrenme
Etkin Bir Dinleme İçin 10 Temel Beceri
Performans Yönetim Sistemi
Modelleme Nedir?
Temel Düşünce Hataları
Stresle Başaçıkma Yöntemleri -1
Stresle Başaçıkma Yöntemleri -2
Stresle Başaçıkma Yöntemleri -3
Stresle Başaçıkma Yöntemleri -4
Çocuklarımızın Özgüven Gelişimi
Problem Çözme Becerisi
Zaman?
Etkili Öğrenme: Öğrenme Stratejileri
Hayal Kurmak Unutmayı Önlüyor
Sağlıklı Beyin Sağlıklı Yaşam
Sağlıklı Yaşamın Püf Noktaları


E-posta Gönderin Yorum Yazın
Güvenlik Kodu:7723Güvenlik Kodu:7723Güvenlik Kodu:7723Güvenlik Kodu:7723
En Son Okunan 10 Makale
  1. Kısa Bilgiler Örnekler
  2. Duvara Açılan Projeler
  3. Tasarım Marka İlişkisi
  4. Seyir Defteri
  5. Özgeçmişinizi Geliştirmenin 15 Yolu
  6. XHTML'e Giriş
  7. Zirveye Tırmanma Yolları
  8. Freehand Genel Bilgiler
  9. Illustrator Araç Kutusu -2
  10. PHP ile MySQL Kullanmak
 
Yüzde Doksan Sekiz (%98)>
Yazı Tipi KüçültYazı Tipi BüyütAna SayfaYazıcıdan ÇıkarPDF Belgesi Olarak GörüntüleFavorilerime EkleArkadaşıma Tavsiye EdeceğimRTF (Word Dokümanı) olarak görüntüle

Hayatımızda bir şeyleri başarabilmek için beklide insan üstü gayretler sarf ediyor, aşılamayacağı düşünülen zorlukları azmimiz, kararlılığımız ve çalışmamızla aşabiliyoruz. Bütün bunların yanında genellikle yapmamız gereken işin büyük ve zor kısmını bitirdikten sonra geri kalanı için hiçbir çaba sarf etmeden “benden bu kadar” anlayışı ile geri çekilebiliyoruz.

Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için bir uçak örneğini vermek doğru olabilir. Kendimizi Avustralya’dan İstanbul’a gelecek bir Airbus A380 uçağının pilotu olarak düşünelim. A380’ler yaklaşık 550 yolcu kapasitesinde ve bu kadar devasa bir uçağı içindeki insanlarla birlikte kaldırdıktan sonra 12 saat sürecek seferin 11 saat 55 dakikasını başarıyla tamamlayıp İstanbul semalarına geldiğimizi varsayalım. Bu esnada işin büyük ve önemli bir kısmını başarıyla tek başımıza halletmişiz ve küçücük, yolculuk süresine göre son derece önemsiz bir kısmı, 5 dakikalık bir iniş işlemi kalmıştır geriye. Burada durup her işi ben yaptım zaten 12 saatte 5 dakika nedir bundan sonrasını da başka biri devralsın tamamlasın diye düşünebilir miyiz? O noktaya gelen kadar yaşayıp çözdüğümüz problemleri sayarak kendi haklılığımızı savunabiliriz fakat sonuçta uçak bir şekilde yere inmek zorunda kalacaktır. Bitmeye ne kadar yakın olunsa da işlem tamamlanmamış yolculuk henüz bitmemiştir ve iş bu noktada bırakıldığında öncesinde neler başarıldığın da bir önemi olamayacaktır.

İşi tamamlamamak için pilot haklı ve çeşitli sebepler öne sürebilir. Örneğin diğer çalışma arkadaşlarıyla anlaşamadığını, maaşının yetersizliğini, çalışma şartlarının zorluğunu,  yolcular arasında sevmediği bir tanıdığının olduğunu, canının çok sıkkın olduğunu, bugün bu işi yapmak istemediğini, 12 saat boyunca çok yorulduğunu vb. Tüm haklılık paylarına rağmen bunların hiçbiri uçağın düşmesi gerçeğini ortadan kaldırabilecek güçte değildir. Uçuşun yüzde doksan sekizi gerçekleşmiş fakat henüz tamamlanmamıştır.

Yüzde doksan sekiz hastalığına ilişkin örnekler çoğaltılabilir. Bir maratoncu olduğunu düşünelim 15 km’lik yarışta rakiplerini bir çırpıda geçerek yarışın sonuna kadar açık ara önde koşmaktadır. Bitiş çizgisine iki adım kaldığında durmuş beklemektedir. Nasıl olsa iki adım daha attığında birinciliği elde etmiş olacaktır. Fakat yapmaz, çünkü o ana kadar olağanüstü bir başarı sergilemiştir, pek çok zorluğu aşmış rakiplerini geçmiştir. İşin yüzde doksan sekizini en güzel şekilde tamamlamıştır. Bitiş çizgisi önünde beklerken bir başka atlet gelip geçtiğinde maratoncumuzun aslında bu madalya benim hakkımdı demeye hakkı kalır mı? Bu durumu mahkemeye götürse hâkime ama ben en iyi çıkışı yapmıştım, en başarılı olan bendim bu madalya da benim hakkımdır şeklinde bir iddia da bulunabilir mi?

Benzer şekilde kıtalar ötesinden yola çıkan bir çıkarma gemisi kaptanı “taşıdığı piyade ve zırhlı araçları binlerce kilometre okyanus üzerinde taşıdıktan sonra ben bu kadar taşıdım artık karaya çıkmaya 2 kilometre kaldı geri kalanını da siz halledin.” diyebilir mi?

“Bir işin olmaması için kırk makul sebep bulunabilir fakat bir tek mazeret bulunamaz.”

 Not: Yazılar konusundaki yorumlarınız için lütfen Yorum Yazın bölümümüzü kullanın.

Yazar : İsmail KIRBAŞ
Son Güncelleme : 12 Kasım 2007, Pazartesi
Sayfa Sürümü : 4
Okunma Adedi : 8,529
Son Okunma : 2018-02-25 05:12:38
Kaynaklar : -

Etkili Öğrenme: Öğrenme StratejileriYüzde Doksan Sekiz (%98)Hayal Kurmak Unutmayı Önlüyor
© [Site Haritası]
| Makaleler | Seyir Defteri | Kaynaklar | İndirin | İletişim |

RSS dosyasını görmek için tıklayınız. RSS dosyasını görmek için tıklayınız.XML versiyonu için tıklayınız WAP versiyonu için tıklayınız Bu site DyNA İçerik Yönetim Sistemi üzerinde çalışmaktadır.
İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa
ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap
  Sitemizde 6 kişi çevirimiçi | Bugün =74 | Dün =155 | Bu Ay=4,293 | Günlük En Fazla=1,109 tekil ziyaretçi