Web Sitesi İçerik Yönetim Sistemi - İsmail KIRBAŞ ile Web Sitesi Tasarımı
İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa]
 Site Haritası 
 
Site Map
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | Makaleler | İçerik Yönetimi | Web Sitesi İçerik Yönetim Sistemi

Diğer Yazılar
İçerik Yönetiminde Strateji
Bilgi Yönetimi Süreçleri
Bilgi: Yönetimi, Üretimi Ve Pazarlanması
İçerik Kavramı Nedir
İçerik Yönetim Sistemi Nedir
İçerik Yönetim Sistemi Türleri
Web Sitesi Üretimi ve Proje Yönetim Süreci
Web Sitesi Üretiminde ve Yönetiminde WİYS Kullanımı
WİYS’in Bileşenleri
İçerik yönetim uygulaması (İYU)


E-posta Gönderin Yorum Yazın
Güvenlik Kodu:6394Güvenlik Kodu:6394Güvenlik Kodu:6394Güvenlik Kodu:6394
En Son Okunan 10 Makale
  1. Kitle İletişim Araçları
  2. Evet Dedirtme Sanatı
  3. Doğru İşe Doğru Eleman
  4. Kriz Yönetimi 1
  5. Yeni Ekonomi
  6. İnternet Üzerinden Pazarlama Nasıl Yapılır
  7. Hedef Pazar Seçim Stratejileri
  8. Hazırlama Teknikleri 3 (Görüşme)
  9. Internette Görsel Kirlenme
  10. Zaman Yönetimi Teknikleri
 
Web Sitesi İçerik Yönetim Sistemi >
Yazı Tipi KüçültYazı Tipi BüyütAna SayfaYazıcıdan ÇıkarPDF Belgesi Olarak GörüntüleFavorilerime EkleArkadaşıma Tavsiye EdeceğimRTF (Word Dokümanı) olarak görüntüle

Bir web sitesi içerik yönetim sistemi (WİYS), içeriği oluşturan büyük miktarlardaki verilerin toplanması, depolanması ve sonrasında yayınlanması amacıyla kullanılan büyük veritabanları, dosya sistemleri ve diğer ilgili yazılım parçalarının bir bileşimidir. Bu web yayınlama sistemi metinleri, ses dosyalarını, video dosyalarını veya resimleri indeksleme özellikleriyle diğer veritabanlarından ayrılır.

Günümüzde web düzenleme araçları küçük çaplı sitelerin oluşturulmasında iyi bir ortam sağlasalar da ölçek büyüdüğünde, yazarlar arttığında ve aynı içeriği kullanan birden fazla yayın organı söz konusu olduğunda büyük ölçekli bir çözüm ihtiyaç haline gelir ve bu da WİYS’i gerekli kılar [20].

Bir WİYS, web içeriğini ve web sitelerini yayınlamak için gereken ek araçlara sahip olan içerik yönetim sistemidir (Şekil 2.1). Temel olarak, dinamik ve büyük web belgeleri topluluğunu kontrol etmek ve yönetmek amacıyla kullanılan bilgisayar sistemidir. Bir WİYS genellikle yönettiği web sitesinin sunucusu üzerinde çalışır. Pek çok sistem bir web tarayıcı uygulaması üzerinde erişilebilecek şekilde bazıları da dosya transfer protokolü (FTP) desteği verecek şekilde tasarlanmıştır. İçerik ve içerikle ilgili bütün diğer bilgi genellikle sunucu tabanlı ilişkisel veri tabanında tutulur. WİYS genellikle web sitesinin önceki ve üzerinde çalışılmakta olan sürümlerini de kayıtlarında tutar.

 

İçerik yönetim sistemleri
Şekil 2.1: İçerik yönetim sistemleri [20]

WİYS üzerinden kontrol edilerek yayınlanmış olan sayfalar ziyaretçilerin web tarayıcıları tarafından görüntülenebilirler. İçerik oluşturucular belgelerini sisteme girerler. Yetkili editörler gerekli kontrollerden ve son düzenlemelerden sonra ya onay verirler yada iptal ederler. Görünüm editörleri sitenin görünümünü düzenler. Şef editör sitedeki tüm yayınlardan sorumlu kişidir ve iş akışının tüm adımlarında, yayınla ilgili tüm teknik detaylarla ilgilenerek bir yada daha fazla web sitesinde yayınlanacak şekilde kontrol eder.

 

WİYS kullanan bir web sitesi, sadece bünyesinde hazırladığı içeriği ziyaretçilerine sunan bir yapı değildir. Aynı zamanda diğer sayısal ortamlardan ve web sitelerinden içerik alabilir, elde ettiği içeriği işleyerek başka bir web sitesine veya sayısal ortama aktarabilir. Şekil 2.2’de bir WİYS’in genel özellikleri gösterilmektedir. Tipik bir WİYS’nin çekirdeğini sürümlendirme, iş akışı ve bütünleştirme çalışmaları meydana getirirken bunların etrafında veri kaynakları, kullanıcı yönetimi, kullanıcı arayüzü, uygulamalar ve yayınlama bölümleri yer almaktadır. Her WİYS’nin Şekil 2.2’de verilmiş olan katman yapısını ve özellikleri taşıma şartı olmamakla birlikte gelişmiş bir WİYS’de bunların tamamına rastlanmaktadır.

 

 

İçerik Yönetim Sistemi Özellikler Çemberi 

Şekil 2.2: Web sitesi içerik yönetim sistemi genel özellikler çemberi [2]

 

 Not: Yazılar konusundaki yorumlarınız için lütfen Yorum Yazın bölümümüzü kullanın.

Yazar : İsmail KIRBAŞ
Son Güncelleme : 10 Şubat 2008, Pazar
Sayfa Sürümü : 4
Okunma Adedi : 8,044
Son Okunma : 2018-02-21 11:49:27
Kaynaklar :

İSMAİL KIRBAŞ, YÜKSEK LİSANS TEZİ, 2007, PHP, MySQL VE XML TABANLI TÜRKÇE DİNAMİK WEB SİTESİ İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ: DyNA


İçerik Yönetim Sistemi TürleriWeb Sitesi İçerik Yönetim Sistemi Web Sitesi Üretimi ve Proje Yönetim Süreci
© [Site Haritası]
| Makaleler | Seyir Defteri | Kaynaklar | İndirin | İletişim |

RSS dosyasını görmek için tıklayınız. RSS dosyasını görmek için tıklayınız.XML versiyonu için tıklayınız WAP versiyonu için tıklayınız Bu site DyNA İçerik Yönetim Sistemi üzerinde çalışmaktadır.
İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa
ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap
  Sitemizde 3 kişi çevirimiçi | Bugün =109 | Dün =166 | Bu Ay=3,746 | Günlük En Fazla=1,109 tekil ziyaretçi